KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA ODKUPICIELA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA ODKUPICIELA, Żabianka, ul. Gdyńska 8. O osobną parafię dla osiedla starano się od roku 1974. Erygowano ją w lutym 1981, na fali posierpniowej odwilży, pod nazwą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Początkowo msze odprawiano na wolnym powietrzu, na ołtarzu polowym w kształcie rybackiej łodzi (zwanym betlejemką) na obecnym placu Wyszyńskiego. Podczas pożaru w 2002 roku ołtarz uległ zniszczeniu.

W 1982 wybudowano tymczasową kaplicę, poświęconą w 2003, pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela. W roku 1986 przystąpiono do budowy kościoła docelowego, pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej, będącego ośrodkiem wydzielonej w 1996 osobnej parafii dla południowej części Żabianki. Tymczasowa kaplica Chrystusa Odkupiciela stała się świątynią parafii pod tym samym wezwaniem dla północnej części osiedla. Od roku 2004 modernizowana według projektu inż. arch. Marka Kleczkowskiego. Przebudowano przede wszystkim ścianę frontową i główne wejście. Obiekt na planie prostokąta z markowanymi nawami bocznymi (od strony zachodniej – ołtarz z obrazem Jezusa Miłosiernego). Prezbiterium od strony północnej, wyodrębnione z nawy głównej za pomocą drewnianego postumentu, ozdobione olbrzymich rozmiarów krzyżem i obrazem Maryi Jasnogórskiej. We wnętrzu kościoła zwraca uwagę cykl obrazów na ścianach bocznych – Święci i kandydaci na ołtarze w Polsce.

Parafii podlegała również kaplica na lotnisku w Rębiechowie. Pośród licznych stowarzyszeń i wspólnot działających przy parafii zwraca uwagę Wspólnota Krwi Chrystusa, która przez wiele lat tutaj miała swoją centralę na obszar całej diecezji. SK

Proboszczowie kościoła Chrystusa Odkupiciela
1981 – 24 I 2000 ks. Jerzy Kühnbaum (do 5 VI 1986 administrator)
1 VII 2000 – ks. Krzysztof Lis (do 24 I 2003 administrator)
RED
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii