KOŚCIÓŁ BOŻEGO CIAŁA (Piecki)

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół Bożego Ciała, 2007

KOŚCIÓŁ BOŻEGO CIAŁA, Piecki, ul. Piecewska 9. Parafię założono w 1977 roku, wydzielając z obszaru parafii przy kościele św. Franciszka z Asyżu. Początkowo obejmowała także Suchanino (do wyodrębnienia w 1982 parafii przy kościele św. Maksymiliana Kolbe) oraz Migowo (do wyłączenia w 1997 parafii przy kościele Miłosierdzia Bożego).

6 XII 1977 wykupiono teren pod budowę świątyni. Kościół dwukondygnacyjny, projektu między innymi Adama Walczaka i Tadeusza Skwiercza, rozpoczęto budować w 1978, jako votum dziękczynne za wybór papieża Polaka. W 1980 zakończono budowę i poświęcono kościół dolny. W latach 80. XX wieku od strony północno-wschodniej wzniesiono wieżę podtrzymującą konstrukcję kościoła górnego, zwieńczoną ogromnym, 18-metrowym krzyżem. Do 2007 pokryto dachem i częściowo wyposażono kościół górny wraz z chórem.

Życie parafialne skupia się przede wszystkim w kościele dolnym, zbudowanym na planie zbiegającego się w prezbiterium trójkąta. Strop podtrzymuje kolumnada, na której rozmieszczono stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Krystyny Kręcickiej. Jej dziełem jest także figura Matki Bożej na ścianie bocznej prezbiterium. W ścianie ołtarzowej płaskorzeźba o treści eucharystycznej. Przechowuje się tu także fragmenty Ołtarza Papieskiego z mszy na Zaspie w 1987 roku. Dom parafialny wkomponowany w bryłę świątyni od strony południowo-zachodniej skupia działalność ponad 30 różnych organizacji i stowarzyszeń kościelnych. Mieści się tu między innymi I Gdańskie Liceum Katolickie im. św. Wojciecha, od 1998 Centrum Kształcenia Ponadgimnazjalnego im. prof. Kazimierza Sośnickiego oraz Muzeum Pedagogiczne. SK

Proboszczowie kościoła
Bożego Ciała w Pieckach
1977–1997 ks. Wojciech (Władysław) Matys
26 VI 1997 – ks. Wojciech Chistowski
RED
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii