KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA (Przymorze)

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół św. Józefa na Przymorzu, 2011

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA, Przymorze, ul. Jagiellońska 9. Parafia utworzona w 1990 roku z części północno-zachodniej rozległej parafii przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego (kwartał między ul. Jagiellońską, Chłopską, Piastowską i Dąbrowszczaków). W roku 1990 postawiono tymczasową kaplicę (barak, rozebrany w 2002).

Świątynię oraz plebanię wraz z ośrodkiem katechetycznym zaprojektował zespół pod kierunkiem inż. arch. Antoniego Taraszkiewicza. W pierwszej kolejności, w latach 1993–1995 wzniesiono plebanię wraz z zapleczem duszpasterskim (w części północnego kompleksu), jednocześnie przystępując do budowy docelowej świątyni. Pierwszą mszę odprawiono w 1998. W 2000 roku gotowa była wieża dzwonnicy w części chórowej z trzema dzwonami, poświęconymi rok wcześniej przez papieża Jana Pawła II na sopockim hipodromie. W 2002 jeszcze nieukończony kościół poświęcony został przez abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Kościół trzynawowy, z prezbiterium od strony północno-zachodniej, przykryty dwuspadowym dachem wspartym na stalowej konstrukcji, rozwieszonej pod sklepieniem oraz na czterech ogromnych kolumnach. W prezbiterium między innymi figura św. Józefa. W nawie bocznej południowo-zachodniej obraz Jezusa Miłosiernego, w nawie północno-wschodniej kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej.

Przy parafii od 1990 działają (osobny dom zakonny z kaplicą pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. od 1995) serafitki, funkcjonuje wiele organizacji katolickich, między innymi Franciszkański Ruch Apostolski. Proboszczem kościoła od 5 VIII 1990 roku jest ks. Krzysztof Glaza. SK

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii