KILARSKI MACIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Maciej Kilarski Widok Ratusza Głównego Miasta
w Gdańsku
, 1945–1953

MACIEJ KILARSKI (24 II 1922 Poznań – 28 IX 2003 Gdańsk), historyk sztuki, konserwator zabytków. Syn Jana Kilarskiego. Uczeń gimnazjum w Poznaniu, od 1939 roku z rodziną we Lwowie, gdzie w 1941 na politechnice zaczął studiowanie architektury, po 1945 kontynuował na uniwersytecie w Krakowie, następnie w Katedrze Historii Architektury Politechniki Gdańskiej. Od 1952 roku pracował w gdańskim oddziale Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków. Zaangażowany w sprawy odgruzowania, zabezpieczenia zabytków i odbudowy historycznych części miasta Gdańska (między innymi przedproża, Dom Ławników przy Dworze Artusa).

Od 1956 (na zlecenie wojewódzkiego konserwatora zabytków) związany z zamkiem w Malborku: w latach 1961–1991 (emerytura) był kustoszem, następnie kuratorem Muzeum Zamkowego. Był pierwszym polskim badaczem tego zamku po II wojnie światowej, w latach 50. XX w. przeprowadził segregację detali architektonicznych zniszczonego kościoła zamkowego i kaplicy św. Anny). Obiektem jego szczególnych zainteresowań był kościół Najświętszej Marii Panny i posąg Madonny. Mieszkając w Oliwie, codziennie dojeżdżał do Malborka. W 2001 roku wyróżniony jako pierwszy Nagrodą im. prof. Jerzego Stankiewicza. Pozostała po nim bogata spuścizna rysunków, grafik, akwarel, pasteli, także portretów.

Żonaty był z Elżbietą Kilarską, historykiem sztuki, kustoszem działu ceramiki Muzeum Narodowego w Gdańsku, autorką wystaw i katalogów tematycznych. Pochowany na cmentarzu w Oliwie. Od 2000 roku osobom szczególnie zasłużonym dla malborskiego zamku miejscowe muzeum przyznaje odlaną w brązie plakietkę z jego wizerunkiem, od 2004 organizowane są cykliczne konferencje naukowe jego imienia. Od 27 II 2014 imię Macieja Kilarskiego nosi odcinek bulwaru nad Nogatem (od zejścia przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela do drewnianego mostu na Nogacie). Od 25 II 2021, wraz z ojcem Janem, patron ulicy w Oliwie RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii