KIETRYS ALINA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Alina Kietrys

ALINA KIETRYS (ur. 13 XII 1946 Bydgoszcz), dziennikarka, publicystka, krytyk teatralny. W 1969 absolwentka polonistyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, w 1971 – Studium Dziennikarskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie i w 1979 – Podyplomowego Studium Krytyki Artystycznej i Literackiej w Warszawie. W latach 1969–1981 publicystka, zastępca kierownika w Redakcji Literackiej Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia Gdańsk; w 1981–1985 kierownik Redakcji Publicystyki Kulturalnej i Programów Artystycznych Gdańskiego Ośrodka Telewizyjnego ( telewizja); w 1986–2002 publicystka, kierownik działu kulturalnego „Głosu Wybrzeża”; w 2002–2006 redaktor naczelna Radia Gdańsk. Od 1997 roku wykładowca Podyplomowego Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Gdańskim (specjalność: publicystyka kulturalna). Prowadziła także zajęcia na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej.

Autorka reportaży, recenzji (głównie teatralnych), felietonów, filmów dokumentalnych o pisarzach i plastykach, audycji publicystycznych w radiu i telewizji. Od 1976 roku prowadziła między innymi program na żywo „Cztery pory roku” w Polskim Radiu oraz Studio Festiwalowe (Festiwal Filmów Fabularnych) w TVP i cykl „Rozmowy o życiu” z profesorem Tadeuszem Kielanowskim. Publikowała w prasie codziennej („Głos Wybrzeża”, „Rzeczpospolita”), w tygodnikach i miesięcznikach („Przegląd”, „Kultura”, „Autograf”, „Kobieta i Życie”, „Twój Styl”).

Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2010) ( nagrody miasta Gdańska: kulturalne i naukowe), nagrody Rektorów Uczelni Pomorza Nadwiślańskiego za działalność publicystyczną, nagrody Międzynarodowego Forum Mediów Polonijnych za działalność na rzecz środowisk Europy Środkowej, nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Nagrody im. Aleksandra Majkowskiego za działalność w dziedzinie krajoznawstwa i turystyki oraz licznych nagród w konkursach prasowych za reportaże i teksty publicystyczne, między innymi w konkursie Fundacji im. Marii Bechczyc–Rudnickiej na recenzje teatralne.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. JRD

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii