JUSZCZAKIEWICZ MICHAŁ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Michał Juszczakiewicz

MICHAŁ JUSZCZAKIEWICZ (ur. 14 XI 1958 Sopot), aktor, scenarzysta, reżyser, producent. W latach 1977–1981 studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, w 1982–1985 aktor w Teatrze Adekwatnym w Warszawie. W 1984 roku otrzymał Nagrodę Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego aktora młodego pokolenia. Rok później na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora nagrodę główną i nagrodę za debiut za monodram pt. Za życie zuchwałe według prozy Edwarda Stachury. W okresie 1987–1989 studiował na wydziale scenariuszowym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

Jako reżyser zadebiutował w 1989 filmem telewizyjnym pt. Kawalerka. Za produkowany w Gdańsku program rozrywkowy ze śpiewającymi dziećmi pt. Od przedszkola do Opola, którego był współautorem, reżyserem i prowadzącym, otrzymał Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Miasta Opola (program emitowała TVP I, 1995–2007). Od 1991 roku prowadzi w Gdańsku agencję artystyczną Michał Juszczakiewicz Agencja Artystyczna. Powstały w niej między innymi spektakle Znaczy kapitan według Karola Olgierda Borchardta, Jądro ciemności według Josepha Conrada. Od roku 2000 agencja realizuje coroczny ogólnopolski festiwal Szanty pod Żurawiem. W 2005 odpowiadał za nadzór produkcyjny, scenariusz oraz reżyserię koncertu na 35-lecie Solidarności, podczas którego wykonano utwór Kantata o wolności Jana A.P. Kaczmarka.

W roku 2009 był producentem i autorem oprawy artystycznej obchodów 70-lecia wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, na zlecenie Fundacji Gdańskiej realizował finał Olimpiady Wiedzy o Gdańsku. Zrealizował film dokumentalny Tajemnica grobu Kopernika (2005–2009), premiera w grudniu 2009 w Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. Film zdobył główną nagrodę Złotego Smoka w kategorii filmów archeologicznych na festiwalu China International Conference of Science and Education Producers (CICSEP) w Suzhou (Chiny) w 2010.

Na zlecenie Fundacji Gdańskiej reżyser, scenarzysta i autor animacji filmu o życiu Jana Heweliusza pt. Johannes Hevelius Dantiscanus, uroczysta premiera 21 I 2012 w Gdańsku, podczas obchodów 400-lecia urodzin Jana Heweliusza. W październiku 2012 roku film został nagrodzony Srebrnym Smokiem na festiwalu CICSEP w kategorii Stories of Scientists. RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii