JAKUBIAK WŁADYSŁAW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WŁADYSŁAW JAKUBIAK (16 IV 1916 Nowogród Łomżyński, powiat Łomża, województwo podlaskie – 2 IX 1939 Westerplatte), obrońca Wojskowej Składnicy Tranzytowej (WST) na Westerplatte w 1939 roku w stopniu strzelca (kanoniera), honorowy obywatel miasta Gdańska.

Do WST na Westerplatte przybył 31 VII 1939, skierowany z 14. Dywizjonu Artylerii Konnej w Białymstoku. Jest prawdopodobne, że w celu utajnienia posiadania w składzie załogi artylerzystów, w oficjalnym rozkazie zmieniono jego stopień wojskowy z kanoniera na równorzędny w piechocie stopień strzelca. Walczył w obsłudze działa 76 mm. Po jego rozbiciu, wraz z innymi artylerzystami, przebywał w koszarach. Podczas nalotu bombowego 2 IX 1939 wybiegł samowolnie z koszar i zginął w wyniku trafienia bombą.

W 2019 archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prowadzący wykopaliska na Westerplatte, odnaleźli zbiorową mogiłę polskich żołnierzy poległych w obronie WST i pochowanych w pobliżu zniszczonej wartowni Nr 5 i tzw. willi oficerskiej. Wśród dziewięciu szkieletów naukowcy Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie nie zidentyfikowali jego szczątków.

Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (1945, pośmiertnie). Wspólnie ze wszystkimi Westerplatczykami od 21 V 1998 honorowy obywatel miasta Gdańska. JTU
Bibliografia:
Źródła:
Archiwum Państwowe Gdańsk, Akta Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polski, sygn. 259/1068, k. 113. Rozkaz Nr 27 Komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte z dnia 31 VII 1939.
Literatura:
Dróżdż Krzysztof Henryk, Walczyli na Westerplatte. Badania nad stanem liczbowym załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 roku, Oświęcim 2017.
Górnikiewicz-Kurowska Stanisława, Westerplatczycy. Losy Obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej, Gdańsk 1999.
Westerplatte, zebrał, opracował i wstępem opatrzył Zbigniew Flisowski, Warszawa 1978.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii