JAŚKIEWICZ STEFAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

STEFAN JAŚKIEWICZ (ur. 2 IV 1953 Toruń), pedagog, radny Gdańska. Syn profesorów Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego (UG). W 1968 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 6 w Sopocie, w 1972 tamtejsze II Liceum Ogólnokształcące. Absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UG z roku 1977, magister fizyki ze specjalnością fizyka doświadczalna. W 1989 ukończył Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej (PG), uzyskując stopień inżyniera budownictwa ze specjalnością konstrukcje budowlane. Ukończył między innymi studia podyplomowe w zakresie finansów i rachunkowości oraz doradztwa zawodowego na UG, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli.

Od 1977 roku asystent w Katedrze Biofizyki Akademii Medycznej w Gdańsku, następnie nauczyciel fizyki w gdańskich szkołach średnich. W 1989 został wykładowcą w Katedrze Materiałów Budowlanych PG. W latach 1995–2002 prowadził indywidualną działalność gospodarczą w zakresie handlu i doradztwa podatkowego. Od 2002 do przejścia na emeryturę w 2018 ponownie pracował jako nauczyciel fizyki.

Od 1980 roku członek NSZZ „Solidarność”, pod koniec lat osiemdziesiątych należał do Franciszkańskiego Ruchu Ekologicznego, sprzeciwiającego się między innymi budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Autor artykułów poświęconych ekologii i zagrożeniom związanym z ówczesną technologią energetyki jądrowej.

W 1990 roku został wybrany do Rady Miasta z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Zaspa-Młyniec. Zasiadał w Komisji Rozwoju Miasta, Komisji Edukacji oraz Komisji Ochrony Środowiska. W 1990 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta. Z funkcji tej zrezygnował po wyborze na delegata do Sejmiku Samorządowego Województwa Gdańskiego, w którym w latach 1990–1994 sprawował obowiązki zastępcy przewodniczącego. W Sejmiku pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska.

Od 1977 roku żonaty z Anną z domu Mielcarek, absolwentką Wydziału Ekonomiki Transportu UG, ojciec Pawła (ur. 1978) i Szymona (ur. 1980). RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii