JÜNCKE ALBERT THEODOR HEINRICH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Albert Theodor Heinrich Jüncke

ALBERT THEODOR HEINRICH JÜNCKE (27 X 1835 Gdańsk – 12 I 1898 Gdańsk), kupiec. Syn Friedricha Antona Johanna Jünckego. Przejął ojcowską firmę handlu hurtowego i detalicznego winem z całej Europy, z magazynami składowymi, sklepami sprzedaży detalicznej i z dzierżawą ekskluzywnej winiarni „Rathskeller” („Piwnica Rajców”) pod Dworem Artusa. Firmę prowadził wraz z matką i braćmi Friedrichem Wilhelmem oraz Louisem Eduardem pod nazwą F.A.J. Jüncke, z głównym kantorem przy Milchkannengasse 2/3 (ul. Stągiewna). Po jego śmierci kierownictwo firmy przejął młodszy brat Louis Eduard, udziały miała też siostra Marie Rovenhagen.

Z bratem Friedrichem ufundował do wnętrz Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta sześć wielkich obrazów związanych tematycznie z dziejami Gdańska. Obaj czynili również zapisy na rzecz instytucji charytatywnych. Od 1860 roku należał do loży masońskiej Eugenia ( wolnomularstwo). Kawaler, zapisał testamentem kolekcję liczącą 2 tysiące monet (wśród nich unikatowe monety rzymskie) i medali Muzeum Rzemiosła Artystycznego.

W latach 1873–1898 właściciel kamienicy Jopengasse 11 (ul. Piwna), którą wynajmował. Mieszkał w rodzinnym domu przy tej samej ulicy pod numerem 21 oraz w swej wilii w Sopocie przy Rickerstraße 3 (ul. Obrońców Westerplatte), która po jego śmierci została sprzedana (w okresie 1916–1945 był własnością sióstr elżbietanek nyskich, zajmujących się pielęgnacją osób chorych i niedołężnych (Konvent der Grauen Schwestern Sankt Elisabeth)). MrGl

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii