HOTEL NOVOTEL GDAŃSK CENTRUM

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

HOTEL NOVOTEL GDAŃSK CENTRUM, ul. Pszenna 1, jeden z 13 hoteli francuskiej sieci Accor Hotels w Polsce (z udziałem polskiej spółki Orbis SA). Najważniejszym inwestorem był Główny Komitet Kultury Fizycznej, inwestorem naczelnym Zjednoczenie Gospodarki Turystycznej, inwestorem wykonawczym warszawski Zarząd Inwestycji Wydzielonych „Orbis”.

Budowę poprzedziła dyskusja o lokalizacji hotelu. Decyzja o budowie na Spichlerzach ze względu na słabą nośność gruntu wymagała wbicia w grunt 270 pali utrzymujących obiekt. Prace rozpoczęto w styczniu 1974, a ukończono w październiku 1975 roku. Generalnym wykonawcą była francuska firma Novotel, przemianowana w trakcie budowy na Sodeteg, głównymi podwykonawcami – gdańska Hydrobudowa 4 i Gdańskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Budynek o kubaturze około 20 000 m³, powierzchni użytkowej 3 000 m², usługowej 1 800 m² i powierzchni technicznej 1 200 m² składa się z trzech kondygnacji hotelowych i parterowej części usługowo-gastronomicznej. W chwili otwarcia 21 I 1976 roku (między innymi z udziałem wiceprezydenta Gdańska Kazimierza Rynkowskiego) hotel miał 300 miejsc noclegowych w 150 pokojach dwuosobowych (o identycznym wyposażeniu), pięć sal konferencyjnych, 150 miejsc restauracyjnych i 20 miejsc w barze kawowym. Wystrój opracowano według projektu Elżbiety Baranowskiej-Hałasa, wykorzystując gobeliny wykonane przez Agnieszkę Ruszczyńską-Szafrańską. Nową aranżację części wspólnych (recepcja, restauracja, bar) ukończono przed Euro 2012 – nawiązano do nadmorskiej lokalizacji obiektu (błękit, biel, srebrne i szklane elementy). W 2013 roku Novotel był pierwszym hotelem z tej sieci w Polsce, w którym wprowadzono całkowity zakaz palenia papierosów.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii