HOLWEDE FRIEDRICH HEINRICH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

FRIEDRICH HEINRICH HOLWEDE (13 IX 1841 Berlin – 6 XI 1921 Wrocław), prezydent rejencji gdańskiej. Syn pruskiego generała lejtnanta Ernsta von Holwede (1802–1872), z wykształcenia prawnik. Od 1864 roku pracował w administracji sądowej, następnie w dyrekcji policji w Hanowerze (1870). Do 1873 był landratem w Zabrzu, w 1887 radcą w biurze rejencji poznańskiej. Od 13 XII 1890 do 31 XII 1902 pełnił funkcję prezydenta rejencji gdańskiej.

Dużą uwagę zwracał na rozwój gdańskiego przemysłu, głównie stoczniowego ( Stocznia Królewska, Stocznia Schichaua). Za jego czasów powstały kompleksy koszar w Gdańsku-Wrzeszczu przy Hochstries (ul. Słowackiego) dla kawaleryjskiej brygady huzarów oraz dla batalionu saperów przy Hohenfriedberger Weg (ul. Szymanowskiego). Wspierał starania kolejnych nadburmistrzów Gdańska Leopolda Wintera, Karla Baumbacha i Clemensa Delbrücka w ministerstwie spraw wojskowych o zgodę na rozbiórkę nieprzydatnych już wojsku nowożytnych umocnień obronnych z XVI wieku (rozebranych w latach 1891–1898).

W okresie jego pracy w Gdańsku najważniejszą osobą w administracji państwowej był nadprezydent prowincji Westpreußen (Prusy Zachodnie), były minister Gustav Heinrich Gossler (1837–1902), w którego gabinecie zapadały najistotniejsze decyzje dotyczące Gdańska. Po zakończeniu misji w Gdańsku przeniósł się do pracy na stanowisku prezydenta rejencji we Wrocławiu, gdzie w 1909 roku przeszedł na emeryturę. MrGl

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii