HAIDT ANDREAS

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Andreas Haidt, kufel z Aleksandrem Wielkim, srebro, częściowo złocone, 1689-1700
Andreas Haidt, kufel z Aleksandrem Wielkim, srebro, częściowo złocone, 1689-1700

ANDREAS HAIDT (Haid, Heidt, Heyde, Häde; zm. po 1735 Drezno lub Gdańsk), złotnik. Pochodził z Augsburga. W Gdańsku został zatrudniony jako czeladnik w warsztacie Andreasa Mackensena I. Pracę mistrzowską wykonał w 1686 roku w warsztacie Ernsta Kadaua I. Obywatelstwo Gdańska otrzymał w 1690 roku. Kształcił dwóch synów – od 1698 Andreasa Gottlieba i od 1701 Johanna Valentina – pobierających u niego nauki przez 18 lat.

W 1702 roku przeniósł się do Berlina, gdzie jako adiunctus extraordinarius wykładał w Akademii Sztuki, wymieniany w programach do 1713 roku. Jego działalność w Berlinie mogła się wiązać z przypuszczalną współpracą z Andreasem Schlüterem przy wystroju zamku królewskiego w Berlinie. Dla rezydencji wykonywał w miedzi i srebrze architektoniczne elementy dekoracyjne: figury, reliefy, portrety, monumentalne kinkiety (w czasie wojen napoleońskich przetopione w Królewcu). W 1714 roku przeprowadził się do Drezna, zaangażowany na dworze Fryderyka Augusta do 1721 roku. Członek honorowy Akademii Drezdeńskiej. W 1721, być może, powrócił do Gdańska, gdzie zapewne działał jeszcze w 1735 roku.

Jako złotnik używał znaku warsztatowego z monogramem AH w polu o formie drzewa oraz pełnego nazwiska HAIDT w czworoboku o falistym konturze. Wytwarzał głównie reprezentacyjne naczynia stołowe: kufle, kubki, misy, czarki itp., zdobione scenami zaczerpniętymi z Biblii i mitologii, wykonywane w wysokim, plastycznym, repusowanym reliefie. Rzadkością są natomiast jego wyroby sakralne.

Zob. też złotnictwo. AFR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii