HÜNEFELD ANDREAS

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Frontyspis Biblii gdańskiej, Gdańsk 1632, wydanej „w drukarnicy Andrzeja Hunefeldta”
Frontyspis Psalmów Dawidowych, drukował Andrzyi Hünefeldt, 1632

ANDREAS HÜNEFELD (1581 Halberstadt, Saksonia – 1666 Gdańsk), drukarz, wyznania kalwińskiego. W 1603 roku przybył do Gdańska z Wilhelmem Guillemotem, w 1608 przejął założoną przez niego drukarnię w budynku bramy miejskiej przy obecnej ul. Zbytki, poślubiając wdowę po nim Marię Baerckholten ( drukarstwo i drukarnie; prasa). Wydawał pisma na potrzeby gdańskiego środowiska naukowego i literackiego. Zasłynął wydaniem w 1615 roku jednego z podstawowych dzieł ruchu różokrzyżowców Fama Fraternitatis, które przyczyniło się do powstania w Gdańsku placówki różokrzyżowców „Antilia”, a jeszcze bardziej wydaniem w 1632 Biblii gdańskiej, służącej następnie jako wzór dla wydawnictw zagranicznych. W 1633 roku otrzymał królewski przywilej na wyłączne wydawanie podręczników Jana Ámosa Komenskiego.

Od roku 1618 wydawał tygodnik „Wöchentliche Zeitung”, który w 1619 ukazywał się nawet trzy razy w tygodniu i był pierwszą gazetą w Rzeczypospolitej ((zamknięty w 1619 staraniem burmistrza Eggerta von Kempena). Podjął się także drukowania innych czasopism, ale Rada Miejska w 1644 zakazała mu tej działalności.

Ocenia się, że w ciągu 44 lat wydał ponad 2 tysiące książek o objętości ponad 2200 arkuszy. Większość druków opatrywał sygnetem z napisem: Sicut Flos Agri, Sic Floret Homo. Odbiorców druków poszukiwał głównie w kręgach kalwinów, wydając na przykład 26 kancjonałów w języku polskim. Oblicza się, że na rynku książek reformacyjnych jego druki stanowiły 50% całej krajowej produkcji reformacyjnej. W 1652 roku, głównie z powodu zatargów z władzami miejskimi, zakończył działalność drukarską. PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii