GIEDZ-GRUDNICKA MARIA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

MARIA GIEDZ-GRUDNICKA (ur. 26 XI 1952 Olsztyn), dziennikarka. W 1976 roku absolwentka historii sztuki na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie oraz w 1986 Podyplomowego Studium Konserwacji Architektury na Politechnice Warszawskiej. Od 2006 roku doktor nauk humanistycznych z zakresu nauki o polityce (Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego).

Po studiach pracowała jako historyk sztuki i konserwator zabytków w Przedsiębiorstwie Państwowym Pracownie Konserwacji Zabytków w Warszawie (1978–1979), następnie w oddziale w Białymstoku (1979–1987). Autorka ponad 20 opracowań historyczno-urbanistycznych miast, kościołów, klasztorów, dworów i kamienic we wschodniej Polsce; w formie monografii ukazało się opracowanie Święta Góra Grabarka (1987), dotyczące największego sanktuarium prawosławia w Polsce. Pierwsze publikacje prasowe w 1987 roku zamieszczała w wydawnictwie ojców oblatów „Misyjne Drogi”, były to reportaże z licznych podróży, głównie do Azji. W czasopismach ojców paulinów „Królowa Apostołów” i „Mały Apostoł” oraz kwartalniku „Wiara i Odpowiedzialność” publikowała artykuły o tematyce społecznej. W 1988 roku podjęła pracę w wydawnictwach Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego: „Hejnał Mariacki”, „Tygodnik Polski” oraz „Studia i Dokumenty Ekumeniczne”. W latach 1989–1991 pracowała w zespole „Tygodnika Gdańskiego”; 1992–2004 publicystka „Dziennika Bałtyckiego”. Od 2004 roku związana z „Magazynem Solidarności”, była też gdańskim korespondentem „Tygodnika Solidarność”. Publikowała w magazynach podróżniczych „Świat i Podróże” i „Poznaj Świat” oraz w „Gazecie Prawnej”, „Dzienniku Pomorskim” i „Czasie Pomorza”. Od 2008 roku prowadzi wykłady w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku (Katedra Stosunków Międzynarodowych), m.in. w zakresie dziennikarstwa wojennego i podróżniczego.

Specjalizuje się w tematyce społeczno-interwencyjnej oraz kulturalnej (cykl „Oddajcie Nasze Zabytki”). Jej pasją są podróże, obserwacja ludzi innych kultur i religii oraz rejonów międzynarodowych konfliktów (kilkakrotnie przebywała w północnym Iraku, m.in. w 1991 roku w czasie exodusu Kurdów, i w innych krajach Bliskiego Wschodu; jako korespondentka Radia Wnet podczas rewolucji syryjskiej w 2013 roku nadawała relacje o sytuacji w obozach dla uchodźców). W czasie wojen bałkańskich w latach 1993 i 1998 przekazywała informacje z pierwszej linii walk w Kosowie i Sarajewie. Plonem podróży do krajów Ameryki Łacińskiej były reportaże zamieszczane w czasopismach warszawskich. Autorka książek Węzeł kurdyjski (2002) i Kurdystan, bez miejsca na mapie (2010). JRD

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii