GEDANISTYKA NA WYDZIALE HISTORYCZNYM UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Gedanistyka

GEDANISTYKA, studia podyplomowe na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Utworzone na wniosek Rady Wydziału Filologiczno-Historycznego z 13 III 2008 uchwałą Senatu UG z 15 IV 2008. Zainaugurowały działalność 4 X 2008 roku. Organizatorem i kierownikiem studiów jest prof. Sławomir Kościelak. Studia są dwusemestralne. Program studiów obejmuje dzieje i kulturę Gdańska od średniowiecza po współczesność. Składa się z trzech bloków tematycznych: blok chronologiczny (historia Gdańska w poszczególnych epokach historycznych), blok problemowy (obejmujący dziedzictwo materialne i duchowe Gdańska) oraz blok regionalny (dzieje gdańskich dzielnic oraz Gdyni i Sopotu). Zajęcia mają charakter zarówno teoretyczny – audytoryjny, jak i praktyczny – w terenie.

Kadrę wykładowczą studiów tworzą pracownicy naukowi uczelni wyższych Trójmiasta (przede wszystkim UG, ponadto między innymi Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz badacze związani z trójmiejskimi instytucjami kultury (między innymi z Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowym, Muzeum Gdyni, Muzeum Sopotu, Narodowym Muzeum Morskim, Muzeum Archeologicznym, Nadbałtyckim Centrum Kultury).

Od października 2017 z inicjatywy Fundacji Gdańskiej, za aprobatą władz miasta, funkcjonuje wspierający studia specjalny fundusz stypendialny. Do 2019 odbyło się łącznie sześć edycji studiów, które ukończyło 124 absolwentów. SR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii