GARYANTESIEWICZ FRANCISZEK

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Reklama firmy Franciszka Garyantesiewicza, 1921

FRANCISZEK GARYANTESIEWICZ (1877 Sulmierzyce, Wielkopolska – 27 I 1936 Gdańsk), działacz Towarzystwa Gimnastycznego (TG) „Sokół”, mistrz krawiecki. Do wybuchu I wojny światowej pracował w Berlinie i Dreźnie, w Berlinie prowadził zakład z garderobą i kosmetykami męskimi. W tym też czasie wstąpił do berlińskiego oddziału TG „Sokół”.

Podczas I wojny światowej służył w armii pruskiej na terenie Gdańska. Po chorobie w 1917 roku zwolniony ze służby wojskowej, pozostał w Gdańsku, nabył dom przy Ketterhagergasse 6 (ul. Zbytki), w którym prowadził zakład krawiecki. W 1917 związał się z tutejszym „Sokołem” i w tym samym roku został naczelnikiem i delegatem Okręgu Pomorskiego na zebraniach Wydziału Związkowego w Poznaniu.

Po zakończeniu I wojny światowej brał udział w zakładaniu nowych gniazd sokolich na Pomorzu, udzielał się na plebiscytach na Górnym Śląsku (odznaczony „Wielką Wstęgą Górnośląską”), Powiślu, Warmii i Mazurach. Po powstaniu w 1920 roku Okręgu I Gdańskiego Dzielnicy Pomorskiej Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” został jego naczelnikiem, w 1929 przyznano mu godność naczelnika honorowego.

Zmarł w szpitalu, pochowany 31 I 1936 roku na cmentarzu św. Mikołaja i Kaplicy Królewskiej ( cmentarze we Wrzeszczu (z Aniołkami) przy Wielkiej Alei). Jego nazwisko zostało wpisane do „Złotej Księgi Sokoła”. Żonaty był z Bronisławą, do 1939 właścicielki firmy krawieckiej „Franz Garyantesiewicz” przy Ketterhagergasse 6 (ul. Zbytki). Z chwilą wybuchu II wojny światowej dom i firma zostały skonfiskowane na rzecz skarbu Trzeciej Rzeszy jako mienie polskie KLJ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii