GÓRSKI ANDRZEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Andrzej Górski z żoną Władysławą

ANDRZEJ GÓRSKI (21 VII 1910 Jarużyn – 15 X 1985 Dziemiany), pocztowiec, obrońca Poczty Polskiej w Gdańsku 1 IX 1939 roku. Po śmierci rodziców wychowywał się w rodzinie siostry (Marianna Wrzeszykowska) w Mariampolu koło Bydgoszczy. Ukończył siedem klas szkoły powszechnej w Bydgoszczy. W wieku czternastu lat zgłosił się jako uczeń do orkiestry 62. Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Bydgoszczy, gdzie przebywał do wieku poborowego. Okres rekrucki spędził w kompanii strzeleckiej, następnie pół roku w szkole podoficerskiej, okres służby czynnej – w orkiestrze wojskowej. Służbę ukończył w stopniu kaprala w 1934 roku i zatrudnił się jako pracownik poczty w Bydgoszczy. Na początku sierpnia 1939 roku został służbowo przeniesiony do Polskiego Urzędu Pocztowego Gdańsk 1, zakwaterowany na jego terenie. Brał udział w obronie Poczty Polskiej 1 IX 1939 roku; był jednym z czterech obrońców, którzy zbiegli i przeżyli II wojnę światową. Pod przybranym nazwiskiem Karol Brand ukrywał się początkowo w powiecie kościerskim, później w powiecie siedleckim (gmina Huszlew).

W 1945 roku powrócił do Gdańska i w sierpniu podjął pracę w Urzędzie Pocztowym Gdańsk 1, gdzie pracował do 1951 jako starszy asystent. W latach 1951–1975 (do emerytury) pracował w Stoczni Gdańskiej w Wydziale P-1 jako kierownik magazynów. Był również członkiem Orkiestry Stoczni Gdańskiej. 1 IX 1979 roku u boku I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka i Władysława Mielewczyka, innego ocalałego obrońcy gmachu Poczty Polskiej, odsłonił pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Mieszkał we Wrzeszczu przy ul. Kościuszki 75, jako emeryt w Dziemianach. Mąż Władysławy Górskiej. Odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1979). ZCZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii