FUNDACJA „SPRAWNI INACZEJ”

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Fundacja Sprawni Inaczej: wręczenie Nagrody im. Lecha Bądkowskiego, 2015
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

FUNDACJA „SPRAWNI INACZEJ”, początkowo ul. Słowackiego 114, następnie ul. Północna 5. Powstała w 1989 roku w Gdańsku jako niezależna organizacja pozarządowa typu non-profit. Została powołana z inicjatywy dwudziestu osób, między innymi Justyny Rogińskiej, Danuty Wałęsowej (prezes fundacji), Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jacka Merkela, Haliny Winiarskiej, Michała Kochańczyka. Celem fundacji jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym w różnym wieku poprzez tworzenie nowych ośrodków, w których mogliby korzystać z odpowiednich form kształcenia, terapii i rehabilitacji.

Patronat Danuty Wałęsy pozwolił na utworzenie w 1991 roku Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku. Pierwsza klasa powstała w 1990 w Szkole Podstawowej nr 79 na Przymorzu. Uczniowie tej klasy korzystali ze specjalnego programu nauczania, który uwzględniał wspólne zajęcia z dziećmi zdrowymi. Kolejne klasy powstały w Szkole Podstawowej nr 44 na Przymorzu i w Szkole Podstawowej nr 92 na Zaspie. Działania fundacji stały się wzorem do sprawniejszego organizowania zespołów integracyjnych w szkołach i przedszkolach.

W pierwszej siedzibie fundacji (ul. Słowackiego 114) w 1991 roku powstała Ceramiczna Pracownia Terapeutyczna. Z chwilą utworzenia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 1993 roku pracownia przekształciła się w pierwszy na terenie byłego województwa gdańskiego warsztat terapii zajęciowej. Niedługo powstały następne warsztaty terapii: w Nowym Dworze Gdańskim i Środowiskowy Dom Samopomocy na Morenie, przy ul. Nałkowskiej 6C/1 w Pieckach-Migowie. W 1991 roku powstały oddziały terenowe fundacji w Kościerzynie, Nowym Dworze Gdańskim, Wrocławiu i w Lublinie.

Fundacja współpracuje z duńskim stowarzyszeniem Det Classenske Fideicommis (działającym pod patronatem królowej Małgorzaty II), organizującym dwutygodniowe wyjazdy do Danii podopiecznym fundacji.

W 2009 fundacja otrzymała wyróżnienie, a w 2015 została laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego. CR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii