FEDOROWICZ JACEK

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jacek Fedorowicz
Jacek Fedorowicz, bez tytułu, 1960

JACEK FEDOROWICZ (ur. 18 VII 1937 Gdynia), satyryk, aktor, rysownik. W 1960 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa gdańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych). Jeden z założycieli teatru Bim-Bom, w którym występował w latach 1954–1960. Na studiach współpracował z Radiem Gdańsk, prasą, także jako karykaturzysta, między innymi z „Po Prostu”, „Szpilkami” i „Dziennikiem Bałtyckim”. Od 1960 roku w Warszawie.

Z Jerzym Gruzą realizował programy rozrywkowe dla Telewizji Polskiej (TVP), w tym „Poznajmy się” i „Małżeństwo doskonałe”. W latach 70. XX wieku był współautorem magazynu satyrycznego „60 minut na godzinę” w III Programie Polskiego Radia. Wystąpił między innymi w głównej roli w komedii Stanisława Barei Nie ma róży bez ognia (1974), której był też współscenarzystą. W stanie wojennym członek Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Działał w drugim obiegu, współpracował z Radiem Wolna Europa, wystawiał rysunki satyryczne w salach przykościelnych. W latach 90. XX wieku prowadził w TVP program satyryczny „Dziennik Telewizyjny” (do 2006). Opublikował kilka zbiorów felietonów.

Laureat Złotego Ekranu (1968), Złotego Mikrofonu (1975), Nagrody Kisiela w kategorii publicystyka (1994), dwukrotny laureat Wiktora (1996, 2000) oraz Superwiktora (2005). Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2008 roku laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny”.

Od ponad 30 lat uprawia biegi, obecnie w kategorii M70, startując na dystansie 10 km lub w półmaratonie. DSZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii