FALCK JEREMIASZ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jeremiasz Falck, według Franciszka Orłowskiego, początek XIX wieku
Jeremiasz Falck, ilustracja do kazania poświęconego pamięci Gabriela Schumanna, rajcy gdańskiego, 1648
Jeremiasz Falck, portret Władysława IV Wazy, lata 40.
XVII wieku

JEREMIASZ FALCK (1609 Gdańsk? – 3 II 1677 Gdańsk), miedziorytnik, rytownik (podpisywał się Polonus, Gedanensis). W latach 1630–1639 uczył się w Gdańsku złotnictwa i rytownictwa, zapewne u Wilhelma Hondiusa lub u Petera Rantzenkramera. W latach 1639–1646 pracował w Paryżu (powstała tam seria rycin Cztery pory roku), od 1646 do 1649 w Gdańsku, gdzie na zamówienie Rady Miejskiej zrobił płytę miedziorytniczą z widokiem bramy triumfalnej wystawionej z okazji przyjęcia w Gdańsku królowej polskiej Ludwiki Marii Gonzagi. Wykonał ryciny przedstawiające Złotą Bramę i umieszczone na niej poszczególne figury alegoryczne.

W latach 1649–1654 pracował na dworze królowej Szwecji Krystyny, następnie w roku 1655 w Kopenhadze, w Amsterdamie wykonał w 1660 ryciny do katalogu kolekcji Gerarda de Reynsta, w Hamburgu w 1662 roku wykonał 16 rycin o tematyce botanicznej, przedstawiających różne gatunki kwiatów i roślin. Od 1664 roku ponownie w Gdańsku.

Autor około 500 sztychów: scen biblijnych i alegorycznych, portretów, w tym portretu króla polskiego Władysława IV i jego żony Ludwiki Marii Gonzagi, polskich senatorów Łukasza Opalińskiego i Bogusława Radziwiłła, gdańszczan, wzorników wyrobów złotniczych, kopii miedziorytniczych obrazów historycznych i religijnych. Posługiwał się własnym stylem przy rytowaniu portretów: w owalu, z profilu; miedzioryty wykonywał głównie według portretów Daniela Schultza młodszego. Współpracował przy ilustrowaniu dzieł Jana Heweliusza.

Pochowany w kościele św. Piotra i Pawła. Patron ulicy na Stogach (do roku 1945 Siedlungsstraße). 31 V 2011 jego imię otrzymał gdański tramwaj Pesa Swing 120NaG nr 1028. RED JANSZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii