DWÓR VI „DWÓR REYMANNÓW”

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

DWÓR VI „DWÓR REYMANNÓW”, ul. Abrahama 27 i 34, u wylotu Doliny Zielonej. W XVII wieku właścicielem posesji był Heinrich Heine, następnie rodzina Baly. W 1659, po zniszczeniu dworu w wojnie ze Szwedami, wdowa Baly sprzedała go Arndtowi de Husenowi. Nie mając środków na odbudowę, Arndt w 1667 odstąpił dwór Antonowi de Lohe, za czasów którego zbudowano murowany pałacyk otoczony dziedzińcem, ogrodem i stawami. Od 1694 właścicielem był Bartholomäus Diesterwald, który w 1707 sprzedał posiadłość Michaelowi Reymanowi I. Od nazwiska tej rodziny, która rozbudowała dwór, wziął on swoją nazwę. W latach 1719-1721 trzymał go w krótkiej poddzierżawie Gustav von Roseholz. W 1754, po śmierci Michaela Reymana II, dwór przeszedł na własność jego szwagra Daniela Setau.

W 1760 właścicielem dworu był Godfryd Schwartz, po jego śmierci przypadł wdowie i sprzedany został osiadłemu w Gdańsku kupcowi francuskiemu Pierrowi Andrielowi i jego żonie Wilhelminie Geisler. 31 V 1807 roku, w drodze do Gdańska, w dworze gościł Napoleon Bonaparte. Gospodarz wykorzystał wizytę do własnych celów i w oparciu o prywatne listy ministra Charlesa Talleyranda we wrześniu 1807 bezskutecznie próbował wymusić na gdańskim Senacie uznanie go za wicekonsula Francji w Gdańsku.

W 1810 roku posiadłość nabył Andreas Guilloteau de Villadieu, graf von Grandeffe, trzymając ją do chwili ustąpienia Francuzów z Gdańska. W 1828 roku dwór nabył Michael Kumm. Po pożarze dworu Kumm w 1835 roku nabył Dwór VII , spalony obiekt nie został natomiast odbudowany. Z pozostałych po nim cegieł zbudowano istniejący obecnie dom przy ul. Abrahama 27 (przetrwał w nim rokokowy portal z piaskowca). Śladem po dawnej rezydencji są zachowane budynki gospodarcze (ul. Abrahama 34): murowany budynek z klasycystyczną facjatką, pochodzący najprawdopodobniej z 1762 roku, oraz ustawiony prostopadle parterowy budynek ryglowy z XVIII wieku. AK

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii