DOM PRASY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Dom Prasy, około 1953
Dom Prasy, 2012

DOM PRASY, w zespole budynków zachodniej pierzei Targu Drzewnego 3/7, wybudowany w latach 1949–1950 w miejsce kamienic zniszczonych w 1945 roku. 26 XI 1949 położono pierwszą cegłę pod narożnik od strony podwórza, gmach oddano do użytku 5 XI 1950. Projektantem zespołu budynków przeznaczonych na siedzibę redakcji lokalnej prasy oraz biur gdańskiej cenzury (Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk w budynku od strony ul. Kowalskiej) był pracownik Politechniki Gdańskiej, architekt, potem prof. inż. Wacław Rembiszewski (1907–1988), za co 22 VII 1952 otrzymał nagrodę państwową II stopnia. Projekt wykonano w Centralnym Biurze Projektów Architektonicznych i Budowlanych w Gdańsku, kierownikiem budowy był inż. J. Ługowski. Na zapleczu Domu Prasy już wcześniej zbudowano halę dla drukarni prasowej. W 1950 roku gospodarzem budynku była Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, od 1951 związana z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą – Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa”, w latach 1973–1990 RSW Prasa-Książka-Ruch.

Najpierw powstał trzypiętrowy budynek przy Targu Drzewnym, podzielony na pięć pionowych segmentów, sugerujących zwarty zespół pięciu identycznych kamieniczek dzięki plastycznym pilastrom i gzymsom międzykondygnacyjnym, u góry zakończonym fryzem z konsolami i przykrytym cofniętymi łamanymi dachami krytymi dachówką. Na prawo od budynku Domu Prasy w latach 1951–1953 wzniesiono trzypiętrową kamienicę ustawioną szczytem do Targu Drzewnego, a frontem do ul. Kowalskiej. Za pomocą biegnącego na każdym piętrze łącznika kamienica została skomunikowana z głównym budynkiem. Szczególnie dekoracyjny charakter ma dwupoziomowy szczyt dobudowanej kamienicy od strony Targu Drzewnego. Podzielony został wydatnymi gzymsami wspartymi na spiralnych kolumienkach. Tło stanowi tynk w geometryczne wzory wykonany techniką sgraffito. W 3 VI 1967 roku na frontonie budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą dziennikarzy „Gazety Gdańskiej” (1891–1939). Pomieszczenia na piętrach obu budynków zajmowały poszczególne redakcje oraz dyrekcja koncernu RSW. Na parterze głównego budynku mieściły się klub pracowniczy oraz biuro ogłoszeń prasowych, w piwnicy archiwa prasowe. W latach 1967–1968 na zapleczu wybudowano nową halę Prasowych Zakładów Graficznych RSW Prasa. W latach 80. XX wieku dobudowano kamienicę (Targ Drzewny 10) łączącą Dom Prasy z zachowanym przedwojennym budynkiem na rogu Targu Drzewnego 11 i ul. Garncarskiej, gdzie znajdowało się zaplecze drukarni: zecernia, pracownie techniczne.

15 XII 1998, nadal pozostając w gestii Skarbu Państwa, przekazany NSZZ Solidarność (jako rekompensata za należne odsetki od niezwrócony majątek zagrabiony związkowi w stanie wojennym). Między innymi wyprowadziła się z budynku redakcja „Głosu Wybrzeża”. Obecnie w kompleksie prasowym mieszczą się redakcje oraz biura.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii