CHYCHŁA ZYGMUNT

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zygmunt Chychła (z prawej)
w przegranej walce z Siergiejem Szczerbakowem podczas meczu Polska–ZSRR (6:10) na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie,
12 X 1947

ZYGMUNT CHYCHŁA (6 XI 1926 Gdańsk – 26 IX 2009 Hamburg), bokser. W 1938 roku rozpoczął treningi w Gedanii, jako gdańszczanin podczas II wojny światowej służył w Wehrmachcie, po ucieczce służył w polskim II Korpusie gen. Władysława Andersa we Włoszech (dwukrotny mistrz Korpusu w wadze lekkiej). W latach 1946–1953 ponownie zawodnik Gedanii, dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich: w 1948 (Londyn) ćwierćfinalista, w 1952 (Helsinki) złoty medalista (pierwszy polski złoty medal olimpijski po II wojnie światowej; olimpijczycy gdańscy). Dwukrotny mistrz Europy: w 1951 (Mediolan) i w 1953 (Warszawa), czterokrotny mistrz Polski (1948, 1949, 1950 i 1952). Siedemnaście występów w reprezentacji narodowej w latach 1947–1952 (15 zwycięstw, 2 porażki). W roku 1949 z Gedanią drużynowy mistrz Polski. W latach 1951 i 1952 zwycięzca w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski. Stoczył 264 walki: 237 zwycięstw, 12 remisów, 15 porażek. W wieku 27 lat odszedł z czynnego sportu (gruźlica), następnie krótko trener, pracownik gdańskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. W latach 1954–1958 członek Miejskiej Rady Narodowej ( Rada Miejska). W roku 1972 wyjechał do Hamburga (po raz pierwszy o zgodę na wyjazd do Niemiec prosił w 1958). W 2003 nadano mu honorowe obywatelstwo miasta Gdańska, od 2009 patron jednej z ulic na Chełmie. 25–26 VI 2011 na Długim Targu odbył się I Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Zygmunta Chychły, zorganizowany przez klub Seko i Urząd Miasta Gdańska; impreza organizowana jest corocznie. Polski Związek Bokserski ogłosił rok 2014 Rokiem Zygmunta Chychły. MA

Występy Zygmunta Chychły na olimpiadzie w Londynie w 1948 roku
(ćwierćfinalista, V–VIII miejsce)
Data Przeciwnik Wynik
9 sierpnia Fred Wijngaard (Holandia) wygrana 3:0 na punkty
10 sierpnia Alexander Obeyesekere (Cejlon) wygrana w drugiej rundzie przez ko
11 sierpnia Alessandro Dottavio (Włochy) przegrana 0:3 na punkty
Występy Zygmunta Chychły na olimpiadzie w Helsinkach w 1952 roku
(złoty medal)
Data Przeciwnik Wynik
29 lipca Pierre Wouteres (Belgia) wygrana na punkty 3:0
30 lipca Jose Davalos (Meksyk) wygrana na punkty 3:0
31 lipca Julius Torma (Czechosłowacja) wygrana na punkty 2:1
1 sierpnia Gunter Heidemann (RFN) wygrana na punkty 2:1
3 sierpnia Sergey Szczerbakow (ZSRR) wygrana na punkty 3:0
Występy Zygmunta Chychły w mistrzostwach Europy
Data i miejsce Przeciwnik Wynik
12–17 V 1947 Dublin, przesunięty przed ME z wagi półśredniej do wagi lekkiej I seria: Henry Darby (Anglia),
ćwierćfinał: Svend Wade (Dania)
wygrana na punkty 3:0
przegrana na punkty 1:2
13–18 VI 1949 Oslo kontuzjowany, pojechał jako obserwator
14–19 V 1951 Mediolan, mistrz Europy w wadze półśredniej eliminacje: Franz Buchler (RFN)
ćwierćfinał: Pierre Wouters (Belgia)
półfinał: Gerth Strahle (Szwecja)
finał: Hans Kohlberger (Austria)
wygrana na punkty 3:0
wygrana na punkty 3:0
wygrana w trzeciej rundzie przez przewagę
wygrana na punkty 3:0
19–24 V 1953 Warszawa, mistrz Europy w wadze półśredniej eliminacje (19 maja): Renzo Ruggeri (Włochy)
ćwierćfinały: Ghunter Heidemann (RFN)
półfinały: Nicolae Linca (Rumunia)
finał: Sergiej Szczerbakow (ZSRR)
wygrana na punkty 3:0
wygrana na punkty 2:1
wygrana na punkty 3:0
wygrana na punkty 2:1
Występy Zygmunta Chychły w mistrzostwach Polski
Data i miejsce Wynik
8–11 IV 1948 Warszawa, mistrz Polski w wadze półśredniej ćwierćfinał: wygrana z Wiklińskim (Bydgoszcz)
półfinał: przeciwnik (Sztolc–Wrocław), niedopuszczony do walki
finał: wygrana z Olejnikiem (Łódź)
5–8 V 1949 Wrocław, mistrz Polski, waga półśrednia I seria – wolny los
ćwierćfinał – wygrana z Rudzińskim (Olsztyn) przez poddanie w drugiej rundzie
półfinał – wygrana z Rutkowskim (Szczecin)
finał – wygrana z Olejnikiem (Łódź) w trzeciej rundzie przez nokaut techniczny (z powodu przewagi Chychły walka przerwana przez sędziego)
20–23 IV 1950 Gdańsk, mistrz Polski w wadze półśredniej I seria – wygrana z Zielińskim (Lublin)
ćwierćfinał – wygrana z Maciejewskim (Śląsk)
półfinał – wygrana z Musiałem (Gdańsk), poddanie po pierwszej rundzie
finał – wygrana z Debiszem (Łódź)
11 V 1952 Opole, eliminacje,
23–25 V 1952 Warszawa, finały
wygrana z Chodorowskim (Kraków)
wygrana z Nowakowskim, wygrana z Kaźmierczakiem w drugiej rundzie przez przewagę
1953 nie startował, oficjalnie z powodu choroby żony
Starty Zygmunta Chychły w reprezentacji Polski
(17 występów 1947–1952: 15 zwycięstw, dwie porażki)
Data i miejsce Wynik Przeciwnik
12 X 1947 Warszawa Polska–ZSRR 6: 10, półśrednia przegrał ze Szczerbakowem
18 XI 1947 Praga Czechosłowacja–Polska 12:4 wygrał z Koudelą
28 XII 1947 Poznań Polska–Węgry 8:8 przegrał z Mortonem (głosami 1:2)
17 X 1948 Budapeszt Węgry–Polska 8:8 wygrał z Bene
7 XI 1948 Poznań Polska–Czechosłowacja 12: 4 wygrał z Krocakiem
27 X 1949 Helsinki Finlandia–Polska 10:6 wygrał z Klausem Tijlanderem (aktualny mistrz Finlandii)
8 X 1950 Wrocław Polska–Finlandia 12:4 wygrał z Laine
12 XI 1950 Budapeszt Węgry–Polska 14:2 wygrał z Budajem (jako jedyny w polskiej ekipie)
10 XII 1950 Łódź Polska–Czechosłowacja 12:4 wygrał z Koudelą
27 I 1952 Poznań Polska–Węgry 8:12 wygrał z Zahorskim
17 II 1952 Wrocław Polska–Czechosłowacja 14:6 wygrał z Koudelką
7 III 1952 Moskwa* ZSRR–Polska 18:2 wygrał ze Szczerbakowem
8 III 1952 Moskwa, turniej czterech państw Polska–NRD 14:6 wygrał z Kaczorowskym
10 III 1952 Moskwa Polska–Czechosłowacja 12:8 wygrał z Capkiem
7 XII 1952 Warszawa Polska–Finlandia 14:6 wygrał z Pentti Olavim Kontulą
*Turniej czterech państw (Polska zajęła drugie miejsce za ZSRR). **Turniej czterech państw.
Pojedynki Zygmunta Chychły w innych reprezentacjach (wybór)
Data i miejsce Przeciwnik Wynik
26 I 1947 Gdańsk Gdańsk–Łódź 7:9 wygrał z Kalińskim w półśredniej
24 VIII 1947 Szczecin Szczecin–Wybrzeże 4:12 wygrał (trzecia runda przez nokaut)
7 IX 1947 Bydgoszcz Pomorze–Wybrzeże 2:12 wygrał
21 XI 1947 Bratysława Słowacja (Czechosłowacja Południowa) – Polska 9:7 zremisował z Koudelą
25 XI 1947 Poznań Poznań–Gdańsk 10:6 wygrał z Adamskim
29 I 1948 Budapeszt* Budapeszt–Warszawa 10:6 (zespoły oparte o reprezentacje krajów) przegrał z Mortonem przez dyskwalifikację
2 II 1948 Budapeszt* Budapeszt–Warszawa 8:8 zremisował z Martonem
29 IV 1948 Gdańsk Gdańsk–Warszawa 5:11 wygrał z Janiszewskim (choć w trzeciej rundzie znalazł się na deskach)
16 VI 1948 Gdańsk Gdańsk–Helsinki 12:4 wygrał z Karlssonem
1 II 1949 Helsinki Finlandia – polska reprezentacja Związków Zawodowych 6:10 przegrał z Lakko
5 II 1949 Salo Finlandia Północna – polska reprezentacja Związków Zawodowych (bez punktowania) decyzją sędziów przegrał z Suominenem, po odwołaniu przyznano mu zwycięstwo
2 III 1949 Gdańsk Polska II – Węgry 8:8 wygrał z Zachorskym
13 III 1949 Wielkie Zamki Słowacja–Polska 5:11 wygrał z Kovacesem
2 III 1949 Gdańsk Polska II – Węgry 8:8 wygrał z Zachorskym
13 III 1949 Wielkie Zamki Słowacja–Polska 5:11 wygrał z Kovacesem
30 X 1949 Lappeenrata Finlandia II – Polska 4:12 wygrał z Maleniusem
4 XII 1949 Gdańsk Wybrzeże Śląsk 11:5 wygrał z Ponantą
18 XII 1949 Paryż reprezentacja Robotniczych Związków Zawodowych Francji – polska reprezentacja Związków Zawodowych 6:10 wygrał z Huriem
20 XII 1949 Paryż Paryż–Warszawa 0:8 (reprezentacje związków zawodowych) wygrał z Huriem
1 I 1950 Metz (Francja) reprezentacja Polonii francuskiej – polska reprezentacja Związków Zawodowych 2:8 wygrał z Olejniczakiem przez przewagę w drugiej rundzie
26 I 1950 Sztokholm reprezentacja Robotniczych Klubów Szwecji – polska reprezentacja Związków Zawodowych 0:16 wygrał z Wiklanderem
29 I 1950 Norrkoping reprezentacja Robotniczych Klubów Szwecji – polska reprezentacja Związków Zawodowych 6:10 wygrał z Larsonem
31 I 1950 Eskilstuna reprezentacja Robotniczych Klubów Szwecji – polska reprezentacja Związków Zawodowych 4:12 wygrał ze Stenbergiem (mistrzem Szwecji)
17 IX 1950 Wrocław Wrocław–Gdańsk 6:10 wygrał z Pietrygą przez przewagę w drugiej rundzie
23–24 IX 1950 Łódź Turniej Jubileuszowy Łódzkiego Okręgu Związku Bokserskiego I seria: wygrał z Nogajskim (Łódź)
finał: wygrał z Ponantą (Śląsk)
24 XI 1950 Drancy pod Paryżem Robotnicze Związki Zawodowe Francji – polska reprezentacja Związków Zawodowych 4:12 wygrał z Fornierem
26 XI 1950 Frences koło Valanciennes Robotnicze Związki Zawodowe Francji – polska reprezentacja Związków Zawodowych 1:13 wygrał z Hermierem
29 XI 1950 Piennes koło Metzu reprezentacja Polonii francuskiej – polska reprezentacja Związków Zawodowych 1:11 wygrał z Urbanem
5 IV 1951 Wrocław reprezentacja CRZZ – reprezentacja Robotniczej Szwecji 20:0 wygrał z Froidem
9 II 1952 Szczecin Szczecin–Gdańsk 8:12 wygrał z Giedą przez poddanie
*W ramach turnieju z okazji obchodów „Tygodnia Polskiego”.
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii