CHOSZCZ KINGA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kinga Choszcz

KINGA CHOSZCZ (10 IV 1973 Gdańsk – 9 VI 2006 Akra, Ghana), podróżniczka i fotografka. 6 X 1998 roku wraz z Radosławem Siudą wyruszyła (z USA) autostopem w podróż dookoła świata. Po chorobie towarzysza w Pakistanie i jego powrocie do Polski kontynuowała podróż samodzielnie, granicę ukraińsko-polską przekroczyła 5 IX 2003. W marcu 2004 roku oboje uczestnicy wyprawy odebrali w Gdyni najważniejszą polską nagrodę podróżniczą: Kolosa. Swe pamiętniki z podróży dookoła świata opublikowała pod tytułem Prowadził nas los (wersja polska i angielska); autorami zdjęć zamieszczonych w książce są K. Choszcz i R. Siuda.

Jesienią 2005 wyruszyła samotnie w podróż po Afryce (pominiętej podczas pierwszej wyprawy); o podróży tej opowiada wydana pośmiertnie książka Moja Afryka (opublikowana na podstawie afrykańskich pamiętników podróżniczki). Pracowała z dziećmi jako nauczycielka angielskiego, organizatorka międzynarodowych obozów wolontariackich, trenerka Odysei Umysłu. W czasie podróży dzieliła życie z mieszkańcami odwiedzanych miejsc, w Afryce, w Wybrzeżu Kości Słoniowej, wykupiła z niewolniczej pracy jedenastoletnią dziewczynkę z Ghany.

Zmarła na malarię mózgową. Część prochów wsypano do oceanu, część pochowano w Gdańsku na cmentarzu Garnizonowym ( cmentarze na terenie Śródmieścia. Zespół przy Grodzisku). 16 II 2007 w Miejskim Domu Kultury na Oruni zapoczątkowano działalność Fundacji Freespirit, której misją jest m.in. wspieranie edukacji dzieci w Ghanie. RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii