CHOJNOWSKA-LISKIEWICZ KRYSTYNA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Krystyna Chojnowska-
-Liskiewicz
Edward Gierek dekoruje Krystynę Chojnowską-Liskiewicz w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, 19 VI 1978

KRYSTYNA CHOJNOWSKA-LISKIEWICZ (15 VII 1936 Warszawa – 13 VI 2021 Gdańsk), projektantka okrętowych urządzeń i systemów pokładowych, żeglarz. Po II wojnie światowej mieszkała z rodzicami w Ostródzie. W 1960 roku ukończyła Wydział Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Następnie pracowała jako konstruktor między innymi w Stoczni Remontowej „Radunia”, Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych, Centralnym Ośrodku Badawczo-Konstrukcyjnym, Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

W 1966 roku otrzymała patent jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. 28 III 1976 roku na jachcie „Mazurek” (skonstruowanym przez jej męża, Wacława Liskiewicza) wypłynęła z Las Palmas w samotny rejs i jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat. Pętlę rejsu zamknęła 20 III 1978 w pobliżu wysp Zielonego Przylądka, po 28 696 milach morskich żeglugi. Za ten rejs została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1978, wręczony przez Edwarda Gierka w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta), złotym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” i wpisem do Księgi Rekordów Guinnessa, została również przyjęta do elitarnego grona członków The Explorers Club w Nowym Jorku.

W 2001 roku zorganizowała Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet o nazwie „Piękności Bałtyku”. W 2008 roku, w trzydziestą rocznicę zakończenia rejsu dookoła świata, uhonorowano ją prestiżową nagrodą Super Kolosa za całokształt osiągnięć i sukcesów w żeglarstwie. W 2015 otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia Pomorskiego Związku Żeglarskiego (PoZŻ), w 2017 Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. 28 III 2021, w 45. rocznicę rozpoczęcia rejsu dookoła świata, Sejmik PoZŻ nadał jej honorowe członkostwo. Pochowana na cmentarzu Srebrzysko. JMY CR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii