CAFE DERRA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
„Cafe Derra”
Budynek po „Cafe Derra”, 2021

„CAFE DERRA” („Kawiarnia Derra”), Karthäuserstarsse 22–24 (ul. Kartuska). Początkowo „Cafe Moldenhauer”, wzmiankowana od 1895 drewniana restauracja z ogródkiem, należąca do Marthy Moldenhauer. W latach 1900–1904 funkcjonowała pod nazwą „Cafe Grabow”, w 1909 jako „Cafe Julius Schulz”. W 1910 lokal przejęty przez przedsiębiorcę Josefa Derra (1879–1922), rozbudowany, funkcjonował pod nazwą „Cafe Derra”. W latach 30. XX wieku prowadzony był przez jego najstarszego syna Hansa Horsta.

W skład kompleksu wchodziły: restauracja, kawiarnia, salon bilardowy, pawilon muzyczny, plac zabaw dla dzieci, dwie werandy, duży, zadrzewiony ogród. Sala główna mogła pomieścić do 500 gości, na terenie ogrodu kawiarnianego, z gęsto rozstawionymi stolikami w stylu paryskim i altankami letnimi, mogło przebywać dodatkowe 1000 osób. Odbywały się tu zabawy karnawałowe i imprezy sylwestrowe, letnie nocne bale, popołudniowe zabawy dla dzieci, weekendowe zabawy taneczne, jesienne festyny wina, koncerty na świeżym powietrzu, przedstawienia sztuk teatralnych oraz pokazy walk bokserskich. Okazjonalnie organizowano wystawy psów, królików, gołębi i kotów, wystawy połączone ze sprzedażą wyposażenia ogrodowego.

Przed I wojną światową na terenie kompleksu odbywała się również rekrutacja do armii cesarskiej. Podczas wojny znajdował się tu szpital polowy. W okresie II Wolnego Miasta Gdańska obiekt wynajmowany był na spotkania partii i stowarzyszeń (socjalistów, nacjonalistów, socjaldemokratów), także Polonii Gdańskiej. W latach 20. XX wieku odbywały się tutaj spotkania Towarzystwa Budowy Kościoła Chrystusa Króla ( kościół Chrystusa Króla) oraz zabawy organizowane przez ks. Franciszka Rogaczewskiego; między innymi w niedzielę 6 VIII 1922 odbył się tu II Zjazd Kół Śpiewaczych VI Okręgu Gdańskiego.

Od końca lat 20. XX wieku obiekt stał się miejscem spotkań gdańskich narodowych socjalistów, nazywany był przez nich „Kampf Lokal”. 24 X 1930 po raz pierwszy spotkał się tu z lokalnym aktywem partyjnym przybyły z Berlina Albert Forster, wymuszając na obecnych wierność i posłuszeństwo Adolfowi Hitlerowi. W rocznicę tego wydarzenia, co roku odbywały się przemarsze nazistów z Targu Siennego do „Cafe Derra”. W 1941 lokal został przejęty przez wojsko.

Przetrwał II wojnę światową bez większych zniszczeń, w 1945 służył Rosjanom za magazyn zdobyczy wojennych (meble, maszyny do szycia, zegary, dywany, obrazy) przed ich wywiezieniem w głąb ZSRR. W 1945 ponownie na krótko otwarto tam kawiarnię i bar dancingowy (jak głoszono na afiszach parkiet dancingowy mógł pomieścić 300 par), po czym właścicielem obiektu został klub sportowy Gwardia ( GKS Wybrzeże) Gdańsk. Obiekt, przebudowany na halę treningową z możliwością zorganizowania miejsc dla 1200 widzów, oddano do użytku 18 XII 1950. Odbył się w niej nawet 14 I 1951 pierwszoligowy, derbowy mecz bokserski Gwardia/Wybrzeże – Kolejarz ( Gedania) 14:6. Sekcja bokserska GKS Wybrzeże korzystała z obiektu do 1990. W latach 70. XX wieku odbywały się tam także treningi innych sekcji klubowych, między innymi młodzieżowych grup (młodzicy, juniorzy) sekcji judo, piłki ręcznej i koszykówki.

W pierwszych dniach stanu wojennego w 1981 część byłego ogrodu służyła za punkt zbiorczy pojazdów służb mundurowych. Od 1992 w części dostępnej od strony ul. Kartuskiej mieści się sklep „Car-Lack”, oferujący farby, lakiery i akcesoria samochodowe. Teren byłego ogrodu wykorzystywany jest od lat 90. XX wieku jako miejsce parkowania samochodów AC
Bibliografia:
Grott Wojciech, Siedlce jako dzielnica Gdańska w okresie międzywojennym. Wybrane aspekty życia codziennego, „Rocznik Gdański”, t. 75–76, 2015–2016, s. 151.
Grott Wojciech, Siedlce – życie religijne, gospodarcze i rozrywkowe, 2019 https://www.gdanskstrefa.com/siedlce-zycie-religijne-gospodarcze-i-rozrywkowe/.
Kawiarnia Grabow, 2019, https://muzeumpomorza.pl/resource/3174_gdansk-kawiarnia-grabow-.html.
Kot Tomasz, Niezwykła historia Cafe Derra. Restauracja, jaskinia NSDAP, klub sportowy, 2015, https://historia.trojmiasto.pl/Niezwykla-historia-Cafe-Derra-Restauracja-jaskinia-NSDAP-klub-sportowy-n89833.html#tri.
Pisarska-Umańska Anna, "Cafe Derra", 2015 www.gdanskstrefa.com: https://www.gdanskstrefa.com/cafe-derra/.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii