BYSEWO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

BYSEWO (1315 Besschow, Bissau, 1941 Bastenhagen), osiedle w północno-zachodniej części dzielnicy Kokoszki ( administracyjny podział). W XIV wieku własność rycerska, w 1315 roku wzmiankowany był jej dziedzic Świętko, następnie w latach 1381–1390 pełniący w komturstwie gdańskim wysoki urząd sędziego ziemskiego Bartek, w 1397 Jaśko i Olbracht. W roku 1406 Jaśko z dziećmi w Ratuszu Starego Miasta sprzedał ¼ dóbr (16,5 łanu) komturowi gdańskiemu, z młynem leżącym w części nadal rycerskiej. Nabyta przez Krzyżaków część lokowana została na prawie chełmińskim, nosiła nazwę Wielkie Bysewo (Gross Besschow), w odróżnieniu od Małego Bysewa, (później Kokoszek) noszącego nazwę Bastenhagen, zanikłego w końcu XVIII wieku.

Centrum wsi znajdowało się przy skrzyżowaniu obecnych ul. Budowlanych, Biologicznej i Przyrodników. Po usunięciu Krzyżaków ( wojna trzynastoletnia) królewszczyzna, oddawana w dzierżawę, między innymi w roku 1570 dzierżawcą był Tomasz Sokołowski (trzymający także Jasień). Z przysiółka Bysewa w końcu XVI wieku rozwinęła się istniejąca do końca XVIII wieku wieś Bastenhagen, z karczmy leżącej na obszarze Bysewa wyodrębniła się Firoga. W roku 1870 był tam folwark (z dworem przy ul. Bysewskiej, rozebranym w latach 60. XX wieku, obecnie w tym miejscu budynek szkoły), 38 innych zabudowań i 493 mieszkańców. W roku 1894 funkcjonowała cegielnia (czynna do 2005). W 1899 mieszkało tam 526 osób, w 1938 było 40 domów.

Włączona w granice administracyjne Gdańska 1 I 1973. Obejmuje głównie tereny przemysłowe (siedziby firm Centrostal i Transbud), w części południowej także mieszkaniowe. RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii