ADALBERTUS-WERK

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kruchta kościoła bł. Doroty z Mątów w Jasieniu z chrzcielnicą i tablicą pamiątkową Adalbertus-Werk
Tablica pamiątkowa Adalbertus-Werk w kruchcie kościoła bł. Doroty z Mątów w Jasieniu

ADALBERTUS-WERK e.V. (Stowarzyszenie św. Wojciecha) powstało w 1960 w Düsseldorfie jako oświatowa organizacja gdańskich katolików pochodzenia niemieckiego. Stanowiło kontynuację tzw. spotkań gemeńskich, zainicjowanych pojednawczym posłaniem Do katolickiej młodzieży narodu polskiego na terenie Wolnego Miasta Gdańska ogłoszonym 24 VIII 1947 na zamku w Gemen koło Borken (Westfalia). Powstanie i działalność Stowarzyszenia nie znalazło początkowo wsparcia biskupa gdańskiego Carla Marii Spletta, dopiero z czasem stał się jego gorącym zwolennikiem. Od 1951 włączono do spotkań osoby dorosłe, od 1952 przedstawicieli Niemców sudeckich, Ślązaków, Warmiaków i innych, w 1954 zaproszono przedstawicieli niemieckich uchodźców z krajów nadbałtyckich, Czechosłowacji, Węgier i Polski do wspólnej modlitwy o pojednanie. Do spotkań przyłączali się zwolennicy pojednania z Polski, między innymi Kazimierz Wójcicki czy Adam Krzemiński. Od 1990 na spotkania regularnie zaczęły przybywać grupy z Gdańska.

Od 1994 Stowarzyszenie corocznie organizowało w Gdańsku, na przełomie września i października, kilkudniowe (od niedzieli do piątku) seminaria polsko-niemieckie w Domu Pojednania i Spotkań św. Maksymiliana Marii Kolbego (zob. franciszkanie, Forsterówka), których celem było pogłębienie wiedzy o Gdańsku i dążenie do pojednania między polskimi i niemieckimi gdańszczanami. Uczestniczyli w nich między innymi ówczesny przewodniczący Rady Miasta Gdańska Andrzej Januszajtis, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski, Tadeusz Fiszbach, występowały Cappella Gedanensis i Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego.

Współpracując z oddziałami Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku i Gdyni, Pomorskim Związkiem Mniejszości Niemieckiej, od 2001 także z Centrum Młodzieżowym (Jaunimo Centras) z Kłajpedy, Stowarzyszenie wspierało finansowo budowę kościoła bł. Doroty z Mątów w Jasieniu, ufundowało też niektóre elementy jego wyposażenia (między innymi chrzcielnicę). Od 15 do 22 VIII 2019 w Rydze i Dyneburgu (Daugavpils) Stowarzyszenie zorganizowało polsko-niemiecko-łotewskie spotkanie studyjne. Wydaje pismo „Adalbertus Forum”.

Pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia był Edmund Neudeck (1960–1986), następnie w latach 1986-2005 Gerhard Nitschke, od 2005 – jego syn, Wolfgang Nitschke. JANSZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii