ABELL CHRISTIAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Krzysztof Bochus, Czarny manuskrypt, 2017
Krzysztof Bochus, Martwy błękit, 2017
Krzysztof Bochus,Szkarłatna głębia, 2018
Krzysztof Bochus, Miasto duchów, 2019

CHRISTIAN ABELL, postać literacka, główny bohater czterech kryminałów „retro” Krzysztofa Bochusa: Czarny manuskrypt (Wydawnictwo MUZA 2017), Martwy błękit (Wydawnictwo Muza 2017), Szkarłatna głębia (Wydawnictwo Muza 2018), Miasto duchów (Skarpa Warszawska 2019), których akcja rozgrywa się w II Wolnym Mieście Gdańsku (WMG) (pierwszych trzech) oraz w Gdańsku w 1944 roku; wspomniany w thrillerze Liście Lucyfera (Skarpa Warszawska 2019), którego akcja toczy się na początku XXI wieku, jako dziadek głównego bohatera, dziennikarza, Adama Berga.

Oficer policji kryminalnej w II WMG. W pierwszej powieści ma trzydzieści parę lat; wysoki, szczupły blondyn o hipnotyzujących oczach; nosi dobre garnitury; lubi piękne kobiety a one jego; jest bardzo wnikliwy, inteligentny, uczciwy i lojalny; bardzo skupiony na swojej pracy, potrafi dostrzec rzeczy niewidziane dla innych; jednocześnie trochę wycofany i małomówny, uparty, odnosi porażki, z których się podnosi; charakteryzuje go niemiecka dokładność; posiada szerokie horyzonty i zainteresowania przekraczające wiedzę kolegów policjantów (historia sztuki); nie jest niezniszczalny, kilka razy jego życie znajduje się w niebezpieczeństwie, ale dzięki swojej inteligencji i silnej woli udaje mu się wyjść z opresji. Jego wybory, zwłaszcza w życiu uczuciowym, mogą się Czytelnikowi wydawać irracjonalne. Cenił Gdańsk jako miasto kosmopolityczne, nie potrafi zaakceptować nowej rzeczywistości (rodzącego się nazizmu); codziennie musi odpowiadać na pytanie jak być porządnym człowiekiem. Mieszkał przy ulicy Hochstriess (ul. Słowackiego).

W powieści Czarny Manuskrypt, rozgrywającej się w 1930 roku, wysłany zostaje na prowincję w Prusach Wschodnich, aby tropić brutalnego zabójcę księży w Marienwerder (Kwidzynie), gdzie sam staje się celem mordercy. W powieści Martwy błękit, rozgrywającej się wiosną 1933, prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Saula Rottenberga, żydowskiego kolekcjonera sztuki, którego zwłoki zostają znalezione w jego luksusowej willi w Sopocie. W powieści Szkarłatna głębia, rozgrywającej się zimą 1934, prowadzi dochodzenie wśród wspólnoty menonitów na Mierzei Wiślanej. Akcja Miasta duchów toczy się jesienią 1944 roku: w Rotterdamie, dokąd wyjechał wiele lat wcześniej, ginie jego pięcioletnia córka; prowadząc poszukiwania tropy wiodą go ponowie do Gdańska, jednocześnie otrzymuje zadanie przeprowadzenia śledztwa w sprawie zamordowania dwóch wysokich oficerów marynarki wojennej.

Najważniejsze postacie występujące u jego boku to wachmistrz Kukulka, nieoceniony współpracownik i wierny przyjaciel, oraz Gabi, historyczka sztuki pracująca w gdańskim Muzeum Miejskim; jego największa miłość, później żona i matka jego córki. AKLL

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii