ŚLIWOWSKI HENRYK

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Henryk Śliwowski
Nagrobek Henryka Śliwowskiego

HENRYK ŚLIWOWSKI (18 VI 1920 Śliwowo-Łopienie – 18 VI 1984 Gdańsk), działacz społeczno-polityczny. Syn ślusarza w warsztatach tramwajowych w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej ukończył gimnazjum i zdał egzamin do Liceum Kolejowego w Warszawie. Walczył jako ochotnik w kampanii wrześniowej 1939 roku, po Powstaniu Warszawskim wywieziony na roboty do Niemiec, pracował jako robotnik torowy na kolei. Od 1945 roku w Warszawie, od stycznia 1946 w Gdańsku. Ekonomista, absolwent Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie. Od 1946 roku członek Polskiej Partii Robotniczej (PPR), od 1948 w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR).

Pracował od 1946 roku w Gdańsku jako technik w DOKP, był I sekretarzem tamtejszego Koła PPR i sekretarzem dzielnicy Portowa. Awansowany na kierownika kadr w „Oleo” (Zakłady Przemysłu Tłuszczowego im. W. Wróblewskiego). Od 1948 etatowy pracownik Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku (KW PZPR), pełnił funkcje instruktora, zastępcy kierownika i kierownika Wydziału Ekonomicznego, wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (WRN) w Gdańsku oraz członka egzekutywy KW PZPR w Gdańsku.

Od 20 I 1972 do 12 XII 1973 przewodniczący Prezydium WRN, od 12 XII 1973 do 15 I 1979 wojewoda gdański ( województwo gdańskie). Zwolniony za podjęcie decyzji w kryzysowej sytuacji w czasie ataku zimy w grudniu 1978 – styczniu 1979 (duże opady śniegu, niskie temperatury, brak kolejowych transportów węgla) o zaopatrzeniu gdańskiej Elektrociepłowni EC II, dostarczającej ciepło do mieszkań, w węgiel ze składowiska w Porcie Północnym. Potem emeryt.

Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1984, pośmiertnie). Pochowany na cmentarzu Srebrzysko. PB

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii