VOLKSTAG

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

VOLKSTAG (Zgromadzenie Ludowe). Parlament II Wolnego Miasta Gdańska (WMG), zakres kompetencji określono w art. 6–24 Konstytucji WMG. Naczelny organ uchwalający ustawy. Z projektem ustaw występowały frakcje lub grupy poselskie liczące co najmniej siedmiu posłów. 16 V – 6 XII 1920 nosił nazwę Verfassungsausschuß (Zgromadzenie Konstytucyjne), dopiero po utworzeniu II WMG ogłosił się Volkstagiem I kadencji. Wybierany na cztery lata w tzw. wyborach pięcioprzymiotnikowych (powszechne, równe, tajne, bezpośrednie i proporcjonalne). Czynne prawo wyborcze przysługiwało obywatelom od ukończenia 20 lat, bierne od ukończenia 25 lat, posłom przysługiwał immunitet. W latach 1920–1930 zasiadało w nim 120 posłów, następnie 72, z tego reprezentanci polscy: w I kadencji – siedmiu, w II kadencji – pięciu, w III kadencji – trzech, od IV do VI kadencji – po dwóch.

Do V kadencji (1933) cechą Volkstagu było rozdrobnienie partyjne. Największą rolę odgrywały partie: Deutschnationale Volkspartei (Niemiecka Narodowa Partia Ludowa), Sozialdemokratische Partei Deutschlands (SPD, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec), Zentrumspartei (Partia Centrum) i Kommunistische Partei Deutschlands (KPD, Komunistyczna Partia Niemiec). W V i VI kadencji (od roku 1933) większość należała do Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników): 38 i 42 mandaty. Liczba posiedzeń była systematycznie zmniejszana: od 307 w I kadencji, do 15 w VI kadencji. W celu szczegółowego zbadania konkretnych wniosków powoływano komisje parlamentarne. Posiedzenie zwoływał z reguły prezydent Volkstagu. Siedzibą był gmach z 1883 roku (wybudowany przez firmę Ende und Böckmann na potrzeby Sejmiku Ziemskiego, od 1939 siedziba prowincji Danzig-Westpreußen) przy Neugarten (Nowe Ogrody) 23–25 (naprzeciw siedziby Senatu II WMG), w 1945 uszkodzony, rozebrany (w jego miejscu obecnie znajduje się parking policyjny i poszerzony fragment ul. 3 Maja). MA

Prezydenci Volkstagu
Przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego
14 VI 1920 – 6 XII 1920 Wilhelm Reinhard
Prezydenci Volkstagu
6 XII 1920 – 27 I 1921 Wilhelm Reinhard
28 I 1921 – 30 VIII 1921 Adalbert Matthaei
29 IX 1921 – 30 VI 1923 Adolf Treichel
30 VI 1923 – 9 I 1924 Julius Gehl
10 I 1924 – 1 VI 1926 Adolf Treichel
5 V 1926 – 10 I 1928 Alfred Semrau
11 I 1928 – 7 XII 1930 Fritz Spill
8 XII 1930 – 18 III 1931 Julius Gehl
26 III 1931 – 18 I 1933 Wilhelm von Wnuck
19 I 1933 – 19 VI 1933 Franz Potrykus
20 VI 1933 – 26 VIII 1935 Wilhelm von Wnuck
26 VIII 1935 – 1 IX 1939 Edmund Beyl
MA
Kadencje Volkstagu
Kadencja* Dzień wyborów Czas trwania kadencji Frekwencja wyborcza Posłowie polscy
I wybory do Konstytuanty: 16 V 1920
przekształcenie w Volkstag: 6 XII 1920
6 XII 1920 – 17 XI 1923 69,50% Franciszek Kubacz
Wojciech Jedwabski
Bonifacy Łangowski
Władysław Panecki
Stanisław Kuhnert
Teodor Grobelski
Bronisław Budzyński
II 18 XI 1923 10 I 1924 – 12 X 1927 81,50% Franciszek Kubacz
Wojciech Jedwabski
Bonifacy Łangowski
Władysław Panecki
Zygmunt Moczyński
III 13 X 1927 19 XII 1927 – 15 XI 1930 85,10% Zygmunt Moczyński
Antoni Lendzion
ks. Leon Miszewski
IV 16 XI 1930 8 XII 1930 – 27 V 1933 89,10% Antoni Lendzion
Erazm Czarnecki
V 28 V 1933 20 VI 1933 – 6 IV 1935 92,10% Erazm Czarnecki
Zygmunt Moczyński
VI 7 IV 1935 30 IV 1935 – 1 IX 1939** 99,90% Antoni Lendzion
Bronisław Budzyński
*Kadencja zaczynała się w dniu pierwszego posiedzenia nowego Volkstagu, kończyła – w dniu poprzedzającym wybory do kolejnego parlamentu WMG.
**Likwidacja WMG.
MA, MrGl
Wyniki wyborów do Volkstagu według uzyskanych mandatów w latach 1920–1930
Partie Mandaty w latach
1920 1923 1927 1930
<nobr>Deutschnationale Volkspartei</nobr> 34 28,40% 33 27,50% 25 20,80% 10 13,80%
<nobr>Sozialdemokratische Partei Deutschlands</nobr> 40 33,30% 30 25,00% 42 35,00% 19 26,50%
Zentrumspartei 17 14,20% 15 12,50% 18 15,00% 11 15,30%
Kommunistische Partei Deutschlands 11 9,20% 8 6,10% 7 9,70%
Polacy 7 5,70% 5 4,20% 3 2,50% 2 2,80%
NSDAP 1 0,80% 12 16,60%
Inni 22 18,40% 26 21,60% 23 19,80% 11 15,30%
Razem 120 100,00% 120 100,00% 120 100,00% 72 100,00%
MA
Posłowie do Volkstagu I kadencji (6 XII 1920 – 31 XII 1923)
Partia Imię i nazwisko posła
Deutschnationale Volkspartei
(DNVP, Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
34 mandaty
Paul Albrecht
Georg Bennecke
Hermann Böcker
Adolf Brodowski
Siegfried Bumke
Erich Burandt
Karl Christiani
Hans Dahsler
Franz Doerksen
Johannes Dyck
Albert Frank
Alice Freudenthal
Edwin Grube
Alfred Haack
Anni Kalahne ( Alfred Kalahne)
Gustav Karow
Reinhold Kochanski
Georg König
Paul Matschkewitz
Adalbert Matthaei
Otto Pertus
Eduard Philipsen
Margarete Possart
Wilhelm Reinhard
Hermann Schede
Heinrich Schwegmann
Richard Senftleben
Max Sommerfeld
Hermann Stobbe
Adolf Treichel
Gustav Truhn
Max Witt
Ernst Ziehm
Franz Ziehm
Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(USPD, Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
21 mandatów
Gustav Andres
Paul Beyer
Johannes Czarnecki
Emma Döll
Julius Fischer
Bruno Gebauer
Karl Hartmann
Gustav Hohmann
Felix Kaschubowski
Hermann Laschewski
Paul Leschkowski
Johannes Mau
Karl Nopper
Max Plettner
Wilhelm Rahn
Arthur Raube
Ernst Roggenbuck
Wilhlem Säwe
Eduard Schmidt
Hermann Uebersohn
Siegfried Wehnde
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(SPD, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
19 mandatów
Franz Arczynski
Hans Bing
Paul Bohn
Arthur Brill
Julius Gehl
Friedrich Grünhagen
Johann Karschefski
Paul Klossowski
Bruno Mehrwald
Hans Müller
Friedrich Nagrotzki
Walter Reek
Karl Rehberg
Georg Leu
Karoline Plagemann
Friedrich Spill
Otto Woelk
Toni Wohlgemuth
Hans Zint
Zentrumspartei
(Partia Centrum)
17 mandatów
Paul Brieskorn
Otto Dargel
Karl Fuchs
Nikolaus Foegen
Richard Gaikowski
Bernhard Hoppe
Friedrich Janzen
Bruno Kurowski
Marie Landmann
Franz Neubauer
Anton Sawatzki
Johannes Schulz
Wilhelm Schümmer
Hugo Spohn
Franz Splett
Simon Stawicki
Paul Weiß
Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
12 mandatów
Heinrich Aumund
Albert Brödersdorff
Paul Eschert
Rudolf Hallmann
Emil Grundmann
Felix Haselau
Rudolf Keruth
Hugo Neumann
von Schroeter
Antonie Stremme
Liesbeth Wessel
Fritz Wieler
Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
10 mandatów
August Arndt
Paul Epp
Emil Förster
Julius Jewelowski
Ernst Kuhn
Karl Leiding
Otto Loening
Ella Morstein
Ludwig Noé
Alfred Schmiljan
Lista polska
7 mandatów
Bronisław Budzyński
Teodor Grobelski
Wojciech Jedwabski
Franciszek Kubacz
Stanisław Kuhnert
Bonifacy Łangowski
Władysław Panecki
MA
Posłowie do Volkstagu II kadencji (1 I 1924 – 3 XII 1927)
Partia Imię i nazwisko posła
Deutschnationale Volkspartei
(DNVP, Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
34 mandaty
Hermann Böcker
Walther Böhm
Adolf Brodowski
Siegried Bumke
Erich Burandt
Georg Bürgerle
Hans Dahsler
Franz Doerksen
Johannes Dyck
Paul Eichholz
Oskar Ehm
Gustav Falkenberg
Paul Fischer
Max Glombowski
Charlotte Grundmann
Leopold Guttzeit
Theodor Habel
Anni Kalahne
Erich Karkutsch
Reinhold Kochanski
Agnes Knoblauch
Fritz Lietzau
Edmund Mayen
Marie Meyer
Eduard Philipsen
Eduard Penner I
Otto Schütz
Heinrich Schwegmann
Richard Senftleben
Alfred Semrau
Bruno Stahnke
Stefan Wessalowski
Friedrich Wendt
Ernst Ziehm
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(SPD, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
28 mandatów
Franz Arczynski
Arthur Brill
Otto Beyer
Hans Bing
Martha Falk
Julius Fischer
Anton Fooken
Bruno Gebauer
Julius Gehl
Arthur Gerick
Fritz Grünhagen
Walter Joseph
Bernhard Kamnitzer
Hans Karschewski
Gustav Klingenberg
Paul Kloßowski
Georg Leu
Ernst Loops
Meta Malikowski
Johannes Mau
Hans Müller
Max Plettner
Walter Reek
Karl Rehberg
Eduard Schmidt
Friedrich Spill
Eugen Werner
Wladislaus Wierschowski
Zentrumspartei
(Partia Centrum)
16 mandatów
Richard Gaikowski
Bernhard Hoppe
Friedrich Janzen
Felix Klawitter
Joseph Kuckelkorn
Bruno Kurowski
Marie Landmann
Bruno Lemke
Wilhelm Mathieu
Franz Richard Neubauer
Erich Rohde
Eduard Schilke
Franz Splett
Paul Weiß
Walter Wisniewski
Martha Zuper
Deutschliberale Partei
(Niemiecka Partia Liberalna)
12 mandatów
August Arndt
Franz Ediger
Erich Eppich
Emil Foerster
Otto Hennke
Lucie Kuntz
Wladislaus Mroczkowski
Hugo Neumann
Alma Richter
Robert Schmidt
Wilhelm Schülke
Richard Wagner
Kommunistische Partei Deutschlands
(KDP, Komunistyczna Partia Niemiec)
10 mandatów
Paul Buckmakowski
Walter Hoffmann
Hans Klapps
Helene Kreft
Hermann Laschewski
Wilhelm Lischnewski
Arthur Malachinski
Felix Raschke
Arthur Raube
Walter Schulz
Deutschsoziale Partei
(Niemiecka Partia Socjalna)
7 mandatów
Johannes Bergmann
Anton Harnau
Rudolf Herrmann
Hans Albert Hohnfeldt
Bernhard Lembke
Otto Lehmann
Rudolf Nordwig
Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
5 mandatów
Emil Bahl
Kurt Blavier
Albert Falk
Albert Maier
Adelheid Mohn
Lista polska 5 mandatów Wojciech Jedwabski
Franciszek Kubacz
Bonifacy Łangowski
Zygmunt Moczyński
Władysław Panecki
Bezpartyjni 4 mandaty Emma Doell
Otto Polster
Arthur Raube
Wilhem Rahn
MA
Posłowie do Volkstagu III kadencji (1 I 1928 – 15 XI 1930)
Partia Imię i nazwisko posła
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(SPD, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
42 mandaty
Franz Arczynski – przewodniczący klubu
Otto Bergund
Otto Beyer
Hans Bing
Gottfried Bock
Wilhelm Brennert
Arthur Brill
Martha Falk
Julius Fischer
Anton Fooken
Julius Gehl – przewodniczący klubu
Arthur Gerick
Emil Grodnick
Friedrich Grünhagen
Karl Hoog
Walter Joseph
Wilhelm Kaiser
Bernhard Kamnitzer
Johann Karschewski
Gustav Klingenberg
Paul Kloßowski
Johannes Knaust
Johannes Kruppke
Artur Lehmann
Georg Leu
Ernst Loops
Meta Malikowski
Johannes Mau
Willy Moritz
Gertrud Müller
Dora Pauls
Max Plettner
Peter Raap
Karl Rehberg
Friedrich Rohde
Eduard Schmidt
Norbert Selow
Friedrich Spill
Johann Stukowski
Fritz Weber
Eugen Werner
Wladislaus Wierschowski
Deutschnationale Volkspartei
(DNVP, Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
26 mandatów
Marx Bertling
Hermann Böcker
Walther Böhm
Theodor Bogdan
Eduard Bosselmann
Erich Burandt
Johannes Dyck
Paul Eichholz
Gustav Falkenberg
Julius Hoppenrath
Willy Jantzen
Anni Kalähne
Erich Karkutsch
Fritz Klawitter
Willy Manthei
Edmund Mayen
Marie Meyer
Paul Müller
Edwin Papke
Eduard Philipsen
Otto Schültz
Heinrich Schwegmann – przewodniczący klubu
Richard Senftleben
Eduard Vollerthun
Hugo Weiße
Ernst Ziehm
Zentrumspartei
(Partia Centrum)
18 mandatów
Joseph Cierocki
Jacob Eiserloh
Karl Formell
Karl Fuchs
Richard Gaikowski
Johannes Höhn
Bernhard Hoppe
Bruno Kurowski – przewodniczący klubu
Bruno Lemke
Wilhelm Mathieu
Franz Neubauer
Paul Rogalewski
Alexander Rogozinski
Anton Sawatzki
Eduard Schilke
Marie Semrau
Paul Weiß
Martha Zuper
Kommunistische Partei Deutschlands
(KDP, Komunistyczna Partia Niemiec)
8 mandatów
Bruno Geisler
Helene Kreft
Paul Kreft
Otto Langnau
Wilhelm Lischnewski
Karl Opitz
Anton Plenikowski
Felix Raschke – przewodniczący klubu
Deutschliberale Partei
(Niemiecka Partia Liberalna)
6 mandatów
Julius Jewelowski
Wilhelm Lemke
Wladislaus Mroczkowski
Alma Richter
Kurt Siebenfreund – przewodniczący klubu
Ernst Wahl
Nationalliberale Bürgerpartei
(Narodowo-Liberalna Partia Mieszczańska)
6 mandatów
Erich Berger
Otto Brenner
Fritz Dumont – przewodniczący klubu
Rudolf Hallmann
Bruno Heinemann
Ernst Unger
Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
5 mandatów
Kurt Blavier – przewodniczący klubu
Hermann Dinklage
Bernhard Müller
Walter Müller
Wilhem Rahn
Bürgerliche Arbeitsgemeinschaft
(Mieszczańska Wspólnota Pracujących)
3 mandaty
Gerhard Friedrich
Otto Hennke
Arno Jahr – przewodniczący klubu
Lista polska 3 mandaty Antoni Lendzion
Leon Miszewski
Zygmunt Moczyński – przewodniczący klubu
MA
Posłowie do Volkstagu IV kadencji (16 XI 1930 – 27 X 1933)
Partia Imię i nazwisko posła
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(SPD, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
19 mandatów
Hans Bing
Arthur Brill – przewodniczący klubu
Julius Fischer
Julius Gehl
Walter Joseph
Gustav Klingenberg
Paul Kloßowski
Johannes Kruppke
Meta Malikowski
Johannes Mau
Willy Moritz
Gertrud Müller
Max Plettner
Karl Rehberg
Eduard Schmidt
Friedrich Spill
Johann Stukowski
Fritz Weber
Eugen Werner
Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei
(NSDAP, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników)
12 mandatów
Otto Ehrlichmann
Heinz Friedrich
Arthur Greiser
Ernst Kalitzke
Oskar Malsch
Walter Maaß
Fritz Neumann
Robert Reuter
Erich Schenk
Georg Thimm
Paul Wittenberg
Wilhelm von Wnuck
Zentrumspartei
(Partia Centrum)
11 mandatów
Ewald Doering
Karl Formell
Richard Gaikowski
Johannes Güther
Johannes Höhn
Bruno Kurowski – przewodniczący klubu
Bruno Lemke
Albert Posack
Franz Potrykus
Marie Semrau
Paul Weiß
Deutschnationale Volkspartei
(DNVP, Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
10 mandatów
Max Bertling
Erich Burandt
Johannes Dyck
Anni Kalähne
Eduard Philipsen
Otto Schütz
Johannes Schwartz
Heinrich Schwegmann – przewodniczący klubu
Richard Senftleben
Ernst Ziehm
Kommunistische Partei Deutschlands
(KDP, Komunistyczna Partia Niemiec)
7 mandatów
Fritz Bartsch
Paul Kreft
Otto Langnau
Anton Plenikowski – przewodniczący klubu
Felix Raschke
Paul Serotzki
Meta Totzki
Deutsche Volksgemeinschaft
(Niemiecka Wspólnota Ludowa)
3 mandaty
Julius Hoppenrath – przewodniczący klubu
Bruno Müller
Gustav Sukatus
Bürgerliche Arbeitsgemeinschaft
(Mieszczańska Wspólnota Pracujących)
3 mandaty
Arthur Deutsch
Gerhard Friedrich
Arno Jahr – przewodniczący klubu
Nationalliberale Bürgerpartei
(Narodowo-Liberalna Partia Mieszczańska)
2 mandaty
Fritz Dumont – przewodniczący klubu
Ernst Unger
Deutsch-Danziger Wirtschaftspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Gospodarcza)
2 mandaty
Kurt Blavier – przewodniczący klubu
Adolf Meier
Lista polska
2 mandaty
Antoni Lendzion – przewodniczący klubu
Erazm Czarnecki
Deutschliberale Partei
(Niemiecka Partia Liberalna)
1 mandat
Hermann Strunk
MA
Posłowie do Volkstagu V kadencji (28 V 1933 – 6 IV 1935)
Partia Imię i nazwisko posła
Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei
(NSDAP, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników)
38 mandatów
Otto Andres
Norbert Appaly
Paul Batzer
Oskar Barthoff
Johannes Beuck
Hans Biedenweg
Adalbert Boeck
Hubert Eichler
Otto Ehrlichmann
Gustav Fieguth
Johann Gobert
Arthur Greiser
Arthur Heilsberg
Otto Heß
Walter Helbing
Hans Hohnfeldt
Wilhelm Huth
Edwid Kamrowski
Ernst Kendzia
Willy Klatt
Willy Koppe
Willy Krampitz
Oskar Malsch
August Milz
Eugen Manteffel
Meinhard Marnitz
Walter Maaß
Paul Niklas
Lothar Rettelsky
Hermann Rauschning
Richard Schelm
Gerhard Schories
Franz Schramm
Karl Stangneth
Gustav Sukatus
Georg Thimm
Erich Willers
Wilhlem von Wnuck
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(SPD, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
13 mandatów
Gottfried Bock
Arthur Brill
Julius Gehl
Wilhelm Godau
Hans Kuhn
Johannes Kruppke
Meta Malikowski
Johannes Mau
Willy Moritz
Karl Rehberg
Eduard Schmidt
Fritz Weber
Hans Wiechmann
Kommunistische Partei Deutschlands
(KDP, Komunistyczna Partia Niemiec)
5 mandatów
Otto Langnau
Anton Plenikowski
Felix Raschke
Paul Serotzki
Meta Totzki
Zentrumspartei
(Partia Centrum)
10 mandatów
Karl Formell
Johannes Höhn
Franz Kein
Bruno Kurowski
Albert Posack
Franz Potrykus
Anton Sawatzki
Alfons Schmidt
Richard Stachnik
Paul Weiß
Deutschnationale Volkspartei
(DNVP, Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
4 mandaty
Max Bertling
Paul Kindel
Gerhard Weise
Ernst Ziehm
Lista polska
2 mandaty
Erazm Czarnecki
Zygmunt Moczyński
MA
Posłowie do Volkstagu VI kadencji (7 IV 1935 – 1 IX 1939)
Partia Imię i nazwisko posła
Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei
(NSDAP, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników)
42 mandaty
Otto Andres
Norbert Appaly
Karl Bartsch
Paul Batzer
Max Bertling
Edmund Beyl
Gerd von Boetticher
Karl Braun
Herbert Busch
Otto Ehrlichmann
Gustav Fieguth
Karl Gall
Johann Gobert
Paul Harder
Adalbert Heldt
Otto Heß
Erwin Johst
Edwin Kamrowski
Kurt Kapeller
Paul Kindel
Gustav Kowalke
Willy Krampitz
Hans Kuhn
Max Lange
Johann Leufgen
Walter Maaß
Eugen Manteuffel
Paul Nicklas
Gustav Nispel
David Patzke
John Rabe
Erich Schelm
Gerhard Schories
Franz Schramm
Gustav Sukatus
Erich Temp
Georg Thimm
Albert Tolius
Heinrich Waschke
Waldemar Wilhelm
Erich Willers
Wilhelm von Wnuck
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(SPD, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
13 mandatów
Arthur Brill
Erich Brost
Wilhem Godau
Johannes Knaust
Johannes Kruppke
Meta Malikowski
Johannes Mau
Willy Moritz
Gertrud Müller
Eduard Schmidt
Karl Töpfer
Fritz Weber
Hans Wiechmann
Zentrumspartei
(Partia Centrum)
10 mandatów
Karl Formell
Johannes Günther
Johannes Höhn
Franz Klein
Bruno Kurowski
Albert Posack
Franz Potrykus
Richard Stachnik
Alfons Schmich
Paul Weiß
Liste Weise (Deutschnationale Volkspartei, DNVP)
(Lista Weisego, Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
3 mandaty
Rudolf Gamm
Karl Steinbrück
Gerhard Weise
Liste Plenikowski (Kommunistische Partei Deutschlands, KPD)
(Lista Plenikowskiego, Komunistyczna Partia Niemiec)
2 mandaty
Otto Langnau
Anton Plenikowski
Lista polska
2 mandaty
Bronisław Budzyński
Antoni Lendzion
MA
Posłowie do Volkstagu w latach 1920–1939*
<nobr> Imię i nazwisko oraz daty życia </nobr> Zawód Miejsce zamieszkania Kadencja Reprezentowana partia
Paul Albrecht robotnik kolejowy Gdańsk-Nowy Port 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Gustav Andres robotnik Żelichowo (Petershagen), Żuławy 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Otto Andres
(ur. 1902)
inżynier Nowy Staw (Neuteich) 1933–1935 Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei
(NSDAP, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników)
1935–1939
Norbert Appaly
(ur. 1893)
lekarz prywatny Przywidz (Mariensee) 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Franz Arczynski
(1886–1946)
działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
August Arndt
(ur. 1885)
robotnik kolejowy Gdańsk-Przeróbka 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
1924–1927 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
Heinrich Aumund
(ur. 1873)
profesor Technische Hochschule Danzig Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
Oscar Waldemar Barthoff
(ur. 1890)
pedagog Sopot 1933–1935 NSDAP
Fritz Bartsch robotnik budowlany Gdańsk 1930–1933 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Karl Bartsch
(ur. 1886)
mechanik w elektrowni Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1935–1939 NSDAP
Paul Batzer
(ur. 1895)
nauczyciel Sopot 1933–1935 NSDAP
1935–1937 (potem senator)
Georg Bennecke
(ur. 1878)
adwokat Sopot 1920–1923 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Erich Berger
(ur. 1898)
handlowiec Gdańsk 1928–1930 Nationalliberale Bürgerpartei
(Narodowo-Liberalna Partia Mieszczańska)
Johannes Bergmann
(ur. 1865)
emerytowany pastor Gdańsk 1924–1927 Deutschsoziale Partei
(Niemiecka Partia Socjalna)
Otto Bergund
(ur. 1888)
rzemieślnik (stelmach) Gdańsk 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Max Bertling
(ur. 1877)
mistrz stolarski Sopot 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1930–1933
1933–1935 NSDAP
1935–1939
Johannes Beuck
(ur. 1897)
robotnik Gdańsk 1933–1935 NSDAP
Otto Beyer
(ur. 1864)
pedagog Gdańsk-Orunia 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Paul Beyer
(ur. 1890)
robotnik Gdańsk-Siedlce 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Edmund Beyl
(1901 – po 1945)
pedagog Sopot 1935–1939 NSDAP
Hans Biedenweg
(ur. 1892)
handlowiec Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1933–1935 NSDAP
Hans Bing
(1889–1939)
lekarz prywatny Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Kurt Blavier
(1886–1938)
prawnik, urzędnik policji Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
1928–1930
1930–1933
Gottfried Bock
(ur. 1896)
ślusarz maszynowy Pruszcz Gdański (Praust) 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1933–1935
Adalbert Boeck
(ur. 1889)
pedagog Sopot 1933–1935 NSDAP
Hermann Böcker
(ur. 1882)
kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
Gerd Boetticher
(ur. 1894)
oficer Sturm Abteilung NSDAP Gdańsk-Wrzeszcz 1935–1939 NSDAP
Theodor Bogdan
(ur. 1885)
prawnik, sędzia Gdańsk 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Walther Böhm
(1877–1935)
pastor Sobieszewo (Bohnsack) 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1928–1930
Walter Bohn
(ur. 1887)
robotnik kolejowy Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Eduard Bosselmann
(1885–1966)
armator Gdańsk, Sopot 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Karl Braun
(ur. 1893)
mistrz cukiernik Gdańsk 1935–1939 NSDAP
Otto Max Brenner
(1867–1939)
kupiec Gdańsk 1928–1930 Nationalliberale Bürgerpartei
(Narodowo-Liberalna Partia Mieszczańska)
Wilhelm Brennert
(ur. 1889)
pedagog Gdańsk-Olszynka 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Ernst Briechle
(ur. 1873)
kupiec Gdańsk 1924 (rezygnacja) Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Paul Brieskorn
(ur. 1887)
rolnik Giemlice (Gemlitz), Żuławy 1920–1923 Zentrumspartei(Partia Centrum)
Arthur Brill
(1883–1956)
działacz związkowy Gdańsk-Orunia 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
1933–1935
1935–1938
Albert Brödersdorff
(ur. 1876)
dziennikarz Gdańsk 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
Adolf Brodowski
(ur. 1873)
robotnik, działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
Erich Brost
(1903–1995)
dziennikarz Gdańsk 1935–1937 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Paul Buckmakowski
(ur. 1872)
rolnik Borkowo (Borgfeld), Gdańsk 1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Bronisław Budzyński
(1888–1951)
kupiec Gdańsk 1920–1923 Polnische Liste
(Lista polska)
1935–1939
Siegfried Bumke
(ur. 1872)
prawnik, sędzia Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
Burandt Erich
(ur. 1892)
właściciel ziemski Trąbki Wielkie (Grosstramken) 1920–1921 (rezygnacja) Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
Georg Bürgerle
(ur. 1877)
prawnik, sędzia Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Horst Herbert Busch
(ur. 1899)
landrat powiatu Gdańsk Wyżyny (Danziger Höhe), Pruszcz Gdański (Praust) 1935–1939 NSDAP
Carl Christiani
(ur. 1860)
pastor Trutnowy (Trutenau) 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Franz Christoffel
(ur. 1898)
urzędnik Senatu Gdańsk-Suchanino 1938–1939 NSDAP
Josef Cierotzki
(ur. 1886)
działacz związkowy Gdańsk-Wrzeszcz 1928–1930 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Erazm Czarnecki
(1892–1949)
architekt, urzędnik PKP Gdańsk 1930–1933 Polnische Liste
(Lista polska)
1933–1935
Johannes Czarnecki
(ur. 1882)
robotnik, malarz Gdańsk 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Hans Dahsler
(ur. 1885)
urzędnik, dyrektor banku Gdańsk-Oliwa 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
Arthur Deutsch urzędnik w porcie Gdańsk-Wrzeszcz 1930–1933 bezpartyjny
Hermann Dinklage
(1872 – po 1944)
handel nieruchomościami Gdańsk-Wrzeszcz 1928–1930 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Ewald Doering
(1884–1971)
przedsiębiorca Sopot 1930–1933 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Emma Döll
(ur. 1873)
gospodyni domowa Gdańsk 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Franz Didssrksen
(ur. 1850)
właściciel ziemski Osice (Wossitze), Żuławy 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
Fritz Dumont
(1878 – po 1944)
prawnik (adwokat) Gdańsk-Wrzeszcz 1928–1930 Nationalliberale Bürgerpartei
(Narodowo-Liberalna Partia Mieszczańska)
1930–1933
Johannes Dyck
(ur. 1884)
pastor gminy menonitów Lubieszewo (Ladekopp), Żuławy 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Franz Ediger
(ur. 1894)
działacz związkowy Gdańsk-Oruńskie Przedmieście 1924–1927 bezpartyjny
Hans Ehm urzędnik Gdańsk-Wrzeszcz 1938–1939 NSDAP
Oscar Ehm
(1858–1929)
mistrz budowlany Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Otto Ehrlichmann
(ur. 1897)
robotnik (szklarz) Gdańsk 1930–1933 NSDAP
1933–1935
1935–1939
Paul Eichholtz
(1870–1928)
mistrz budowlany Gdańsk-Oliwa 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1928–1930
Hubert Eichler
(ur. 1907)
kasjer Gdańsk-Siedlce 1933–1935 NSDAP
Jacob Eiserloh
(ur. 1895)
cieśla Pruszcz Gdański (Praust) 1928–1930 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Paul Epp
(ur. 1877)
właściciel ziemski Chełmek (Holm), Żuławy 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
Erich Eppich
(ur. 1874)
radca pocztowy Gdańsk-Wrzeszcz 1921–1923 bezpartyjny
1924–1927
Paul Eschert
(1865–1931)
kupiec, przedsiębiorca Gdańsk 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
Bernhard Evert
(ur. 1886)
urzędnik Senatu Gdańsk 1924–1927 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Albert Falk
(1882 – po 1942)
mistrz budowlany Gdańsk 1924–1927 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Martha Falk
(ur. 1888)
gospodyni domowa Gdańsk-Siedlce 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Gustav Falkenberg
(ur. 1870)
pedagog Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1928–1930
Gustav Fieguth
(ur. 1889)
właściciel dworu Kończewice (Kunzendorf), Tczew 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Julius Fischer
(ur. 1889)
rzemieślnik (grawer), działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Paul Fischer
(ur. 1859)
kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Nikolaus Foegen
(ur. 1880)
dyrektor wydawnictwa Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Anton Fooken
(ur. 1879)
handlowiec Gdańsk 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Karl Formell
(ur. 1881)
urzędnik handlowy Sopot 1928–1930 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1930–1933
1933–1935
1935–1938
Emil Förster
(ur. 1866)
dyrektor poczty Sopot 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
1924–1927 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
Albert Frank
(ur. 1881)
prawnik, urzędnik Sopot 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Alice Freudenthal
(ur. 1878)
dziennikarka Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Gerhard Friedrich
(ur. 1879)
pedagog Gdańsk-Lipce 1928–1930 bezpartyjny
1930–1933
Heinz Friedrich prawnik (adwokat) Gdańsk-Wrzeszcz 1930–1933 NSDAP
Karl Fuchs
(1876 – po 1945)
kupiec, handlarz winem Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924 (rezygnacja)
1928–1930
Richard Gaikowski
(1880–1932)
działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
1928–1930
1930–1931
Karl Gall
(ur. 1896)
urzędnik Senatu Gdańsk-Stogi 1935–1939 NSDAP
Rudolf Gamm
(1884–1961)
rolnik Mikoszewo (Nickelswale) 1935–1938 Liste Weise (Deutschnationale Volkspartei)
(Lista Weisego (Niemiecka Narodowa Partia Ludowa))
Bruno Gebauer
(ur. 1884)
dziennikarz Gdańsk 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
Julius Gehl
(1869–1939)
działacz związkowy, polityk Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
1933–1935
Bruno Geisler
(ur. 1897)
robotnik Gdańsk 1928–1930 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Arthur Gerick
(ur. 1888)
urzędnik Gdańsk-Oliwa 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Max Glombowski
(ur. 1864)
kupiec Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Johann Gobert
(ur. 1892)
rybak Palczewo (Palschau), Nowy Dwór Gdański 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Wilhelm Godau
(ur. 1891)
robotnik Gdańsk 1933–1935 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1935–1937
1937–1939 NSDAP
Arthur Greiser
(1897–1946)
urzędnik Sopot 1930–1933 NSDAP
1933–1935
Teodor Grobelski
(1889–1929)
przedsiębiorca, kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Polnische Liste
(Lista polska)
Emil Grodnick
(ur. 1899)
ogrodnik Ostaszewo (Schöneberg), Żuławy 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Julius Grossmann robotnik Gdańsk-Karczemki (Karczemken) 1938–1939 NSDAP
Edwin Grube
(ur. 1866)
dyrektor Stoczni Schichaua Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Charlotta Grundmann
(ur. 1884)
lekarz prywatny Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Emil Grundmann
(1872–1930)
kupiec Gdańsk 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
Friedrich Grünhagen
(1876–1929)
działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1929
Johannes Günther
(ur. 1881)
robotnik (murarz) Przemysław (Prinzlaff), Żuławy 1930–1933 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1935–1938 od 1937 członek NSDAP
Fritz Guttzeit robotnik rolny Gdańsk-Siedlce 1938–1939 NSDAP
Heinrich Leopold Guttzeit
(1878–1934)
kupiec, przedsiębiorca Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Alfred Haack
(ur. 1873)
handlowiec Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Theodor Habel
(1859 – po 1944)
rzeźbiarz, handlowiec Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Rudolf Hallmann
(ur. 1877)
rzeźnik, handlowiec Gdańsk 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
1928–1930 Bürgerliche Arbeitsgemeinschaft(Mieszczańska Wspólnota Pracujących)
Paul Harder
(ur. 1891)
mechanik Gdańsk-Płonia Wielka (Grosse Plehnendorf) 1935–1939 NSDAP
Anton Harnau
(ur. 1866)
mistrz stolarski Gdańsk-Brzeźno 1924–1927 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Karl Hartmann
(ur. 1881)
robotnik (murarz) Sopot 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Felix Haselau
(ur. 1878)
pedagog, organista Nowy Staw (Neuteich) 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
Arthur Heilsberg
(ur. 1893)
kupiec Gdańsk 1933–1935 NSDAP
Bruno Heinemann
(ur. 1884)
syndyk Izby Handlowej II WMG Gdańsk-Wrzeszcz 1928–1930 Nationalliberale Bürgerpartei
(Narodowo-Liberalna Partia Mieszczańska)
Walther Helbing
(ur. 1896)
pedagog Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1933–1935 NSDAP
Adalbert Heldt
(ur. 1894)
kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1935–1939 NSDAP
Otto Hennke
(ur. 1882)
urzędnik policji Gdańsk-Oliwa 1920–1923 bezpartyjny
1924
1928–1930
Rudolf Herrmann
(ur. 1876)
urzędnik pocztowy Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutschsoziale Partei
(Niemiecka Partia Socjalna)
Otto Hess
(ur. 1899)
elektromonter Gdańsk-Brzeźno 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Hermann Hoffmann robotnik Przejazdowo (Neuendorf), Gdańsk 1938–1939 NSDAP
Walter Hoffmann
(ur. 1885)
robotnik budowlany Gdańsk 1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Gustav Hohmann
(ur. 1887)
palacz w kotłowni Nowotki (Jungfer), Nowy Dwór Gdański 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Johannes Höhn
(ur. 1889)
właściciel dworu Różyny (Rosenberg), Pruszcz Gdański 1928–1930 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1930–1933
1933–1935
1935–1937
Hans Albert Hohnfeldt
(ur. 1897)
urzędnik Senatu, gauleiter NSDAP II WMG Gdańsk-Nowy Port 1924–1927 Deutschsoziale Partei
(Niemiecka Partia Socjalna)
1928–1930
1933–1935 NSDAP
Karl Hoog
(ur. 1883)
robotnik (murarz) Sobieszewo (Bohnsack) 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Bernhard Hoppe
(ur. 1884)
organista, nauczyciel Nowy Staw (Neuteich) 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
1928–1930
Julius Hoppenrath
(1880–1960)
prawnik, ekonomista Gdańsk 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1930–1933
Walter Husen
(ur. 1884)
działacz związkowy Gdańsk 1924–1927 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Wilhelm Huth
(1896–1982)
dyplomowany inżynier Gdańsk 1933–1935 NSDAP
Arno Jahr
(ur. 1890)
oficer policji porządkowej (Schupo) Gdańsk-Wrzeszcz 1928–19301930–1933 bezpartyjny
Friedrich Jantzen
(ur. 1869)
kupiec Gdańsk-Oliwa 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
Willy Walter Jantzen
(1871–1943)
kupiec, armator Gdańsk-Wrzeszcz 1928–1930 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Wojciech Jedwabski
(1890–1967)
działacz narodowy i związkowy Gdańsk 1920–1923 Polnische Liste
(Lista polska)
1924–1927
Julius Jewelowski
(1874–1951)
przedsiębiorca, kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)Deutschliberale Partei(Niemiecka Partia Liberalna)
1928–1930
Erwin Jobst
(ur. 1909)
landrat powiatu Niziny Gdańskie (Danziger Niederung), Grabowe Pole (Grabinerfeld), Gdańsk 1935–1939 NSDAP
Paul Jonas robotnik (ślusarz) Gdańsk 1938–1939 NSDAP
Walter Joseph
(ur. 1888)
działacz związkowy Gdańsk-Letnica 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
1930–1933
Wilhelm Kaiser
(ur. 1889)
robotnik (kowal) Gdańsk-Brętowo 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Anni Kalähne (1878–1957) działaczka na rzecz praw kobiet Gdańsk-Oliwa 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Ernst Kalitzke urzędnik Gdańsk 1930–1933 NSDAP
Edwin Kamer zob. Edwin Kamrowski
Bernhard Kamnitzer
(1890–1959)
prawnik (sędzia) Gdańsk 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Edwin Kamrowski
(od 1939 Edwin Kamer; ur. 1899)
ekspedient Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Kurt Kapeller
(ur. 1894)
dyrektor Miejskiej Kasy Oszczędnościowej (Sparkasse der Stadt Danzig) Sopot 1935–1939 NSDAP
Erich Karkutsch
(ur. 1873)
kupiec Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1928–1930
August Gustav Karow
(1852–1925)
dyrektor piekarni Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Johann Karschewski (ur. 1873) mechanik w stoczni Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
Felix Kaschubowski
(ur. 1882)
robotnik kolejowy Gdańsk-Letnica 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Ernst Kendzia
(ur. 1893)
komiwojażer Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Rudolf Keruth
(1857–1924)
prawnik (adwokat) Gdańsk 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
1924 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
Paul Kindel
(ur. 1888)
rolnik Trzepowo (Strippau), Malbork 1933–1935 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1935–1939 NSDAP
Johannes Klapps
(ur. 1877)
elektromonter Gdańsk 1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Willy Klatt
(ur. 1904)
rybak Mikoszewo (Nickelswalde), Żuławy 1933–1935 NSDAP
Felix Klawiitter
(ur. 1875)
działacz związkowy Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Friedrich David Klawitter
(1866–1942)
przedsiębiorca, współwłaściciel stoczni Gdańsk 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Franz Klein
(ur. 1884)
działacz związkowy Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1935–1938
Gustav Klingenberg
(ur. 1889)
pedagog Gdańsk-Płonia Wielka (Grosse Plehnendorf) 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
1930–1933
Paul Klossowski
(ur. 1879)
działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Johannes Knauft
(ur. 1879)
pedagog Sopot 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1935–1938
Agnes Knoblauch
(ur. 1873)
urzędniczka na kolei Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Reinhold Kochanski
(ur. 1885)
rolnik Graniczna Wieś (Grenzdorf), Pruszcz Gdański 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Georg König
(1873–1934)
mistrz budowlany Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Willy Koppe
(ur. 1893)
rolnik Giemlice (Gemlitz), Żuławy 1933–1935 NSDAP
Gustav Kowalke
(ur. 1901)
rolnik Częstocin (Ochsenkopf), Przywidz 1935–1936 NSDAP
Willy Krampitz
(ur. 1899)
urzędnik celny Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Helene Kreft
(ur. 1897)
gospodyni domowa Gdańsk-Nowy Port 1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Paul Kreft
(ur. 1893)
robotnik Sopot 1928–1930 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
1930–1933
Johannes Kruppkje
(ur. 1901)
robotnik Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1930–1933
1933–1935
1935–1938
Franciszek Kubacz
(1868–1933)
lekarz prywatny Gdańsk 1920–1923 Polnische Liste
(Lista polska)
1924–1927
Ernst Kuhn
(ur. 1880)
działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
Hans Kuhn
(ur. 1898)
pedagog Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1935 NSDAP
Stanisław Kuhnert
(1884 – po 1923)
handlowiec Sopot 1920–1923 Polnische Liste
(Lista polska)
Lucie Kuntz
(ur. 1882)
pedagog Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
Bruno Kurowski
(1879–1944)
prawnik (adwokat) Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
1933–1935
1935–1938
Marie Landmann
(1859–1942)
pedagog, właścicielka szkoły średniej Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
Max Lange
(ur. 1883)
urzędnik miejski Gdańsk-Stare Szkoty 1935–1939 NSDAP
Otto Langnau
(ur. 1902)
robotnik rolny Bronowo (Brunau), Żuławy 1928–1930 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
1930–1933
1933–1935
1935
Bonifacy Langowski zob. Bonifacy Łangowski
Hermann Laschewski
(ur. 1885)
robotnik (murarz) Gdańsk-Oliwa 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Arthur Lehmann
(ur. 1884)
pedagog Gdańsk 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Otto Lehmann
(ur. 1881)
rzemieślnik (krawiec) Gdańsk 1924–1927 Deutschsoziale Partei
(Niemiecka Partia Socjalna)
1928–1930
Karl Leiding
(ur. 1870)
handlowiec Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
1924 (rezygnacja)
Bernhard Lembke
(1890 – po 1945)
urzędnik Senatu Gdańsk 1924–1927 Deutschsoziale Partei
(Niemiecka Partia Socjalna)
Bruno Lemke
(1880–1933)
proboszcz katolicki Gdańsk-Święty Wojciech (Sankt Albrecht) 1925–1927 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1928–1930
1930–1933
Wilhelm Lemke
(ur. 1852)
rentier Gdańsk-Oliwa 1928–1930 Deutschliberale Partei
(Niemiecka Partia Liberalna)
Antoni Lendzion
(1888–1940)
działacz związkowy Gdańsk 1928–1930 Polnische Liste
(Lista polska)
1930–1933
1935–1939
Paul Leschowski
(ur. 1885)
robotnik kolejowy Gdańsk-Orunia 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Georg Leu
(ur. 1881)
urzędnik Senatu Gdańsk 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Johann Leufgen
(ur. 1890)
inspektor podatkowy Gdańsk-Wrzeszcz 1935–1939 NSDAP
Fritz Lietzau
(1868 – po 1942)
przedsiębiorca Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Wilhelm Lischnewski
(ur. 1886)
rzemieślnik (stolarz) Gdańsk-Orunia 1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Otto Loening
(ur. 1880)
prawnik, nauczyciel akademicki Technische Hochschule Danzig Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
Ernst Loops
(1891–1974)
dziennikarz Gdańsk 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Konrad Lück
(1877 – po 1942)
przedsiębiorca Gdańsk 1924–1927 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
Bonifacy Łangowski
(1883–1940)
prawnik (adwokat) Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Polnische Liste
(Lista polska)
1924–1927
Walter Maass
(ur. 1901)
urzędnik Gdańsk 1930–1933 NSDAP
1933–1935
1935–1939
Albert Maier
(ur. 1898)
podoficer policji porządkowej Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutschsoziale Partei
(Niemiecka Partia Socjalna)
Meta Malikowski
(ur. 1886)
gospodyni domowa Gdańsk-Przeróbka 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
1930–1933
1933–1935
Oskar Malsch
(ur. 1878)
rolnik Mokry Dwór (Müggenhal), Pruszcz Gdański 1930–1933 NSDAP
1933–1935
Eugen Manteuffel
(ur. 1878)
handlowiec Gdańsk 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Willy Manthei
(ur. 1897)
urzędnik celny Gdańsk-Przeróbka 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Meinhard Johannes Marnitz
(ur. 1902)
dyplomowany inżynier Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 NSDAP
Arthur Marter urzędnik Sopot 1938–1939 NSDAP
Hermann Marzian
(ur. 1890)
funkcjonariusz NSDAP Gdańsk-Wrzeszcz 1938–1939 NSDAP
Wilhelm Mathieu
(ur. 1888)
urzędnik komunalny Sopot 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Paul Matschkewitz
(ur. 1875)
pedagog Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Adalbert Matthaei
(1859–1924)
profesor Technische Hochschule Danzig Sopot 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924
Johannes Mau
(1881–1946)
działacz związkowy Gdańsk-Nowy Port 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
1930–1933
1933–1935
1935–1938
Edmund Mayen
(ur. 1882)
działacz związkowy Gdańsk-Oliwa 1921–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
Bruno Meerwaldt
(ur. 1890)
nauczyciel Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Adolf Meier piekarz Gdańsk-Nowy Port 1930–1933 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Marie Meyer
(ur. 1861)
działaczka organizacji kobiecych Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1928–1930
Franz Michelmann
(ur. 1879)
urzędnik celny Gdańsk-Nowy Port 1938–1939 NSDAP
August Heinrich Milz
(ur. 1897)
podoficer policji porządkowej (Schupo) Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Leon Miszewski
(1887–1930)
ksiądz katolicki, katecheta Gdańsk 1928–1930 Polnische Liste
(Lista polska)
Zygmunt Moczyński
(1886–1960)
kupiec Gdańsk-Brzeźno 1924–1927 Polnische Liste
(Lista polska)
1928–1930
1933–1935
Adelheid Mohm
(ur. 1873)
działaczka związkowa Sopot 1924–1927 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Willy Moritz
(1892–1960)
urzędnik Senatu Gdańsk 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1930–1933
1933–1935
1935–1938
1938–1939 NSDAP
Ella von Morstein
(ur. 1874)
pedagog Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
Wladislaus Mroczkowski
(ur. 1874)
urzędnik w wydawnictwie Gdańsk 1924–1927 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
1928–1930 Deutschliberale Partei
(Niemiecka Partia Liberalna)
Bernhard Müller
(ur. 1874)
rzeźbiarz Sopot 1928–1930 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Bruno Müller robotnik Gdańsk 1930–1933 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Gertrud Müller
(1893–1970)
gospodyni domowa Gdańsk 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1930–1933
1935–1938
Hans Müller
(ur. 1875)
prawnik (sędzia) Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
Paul Müller
(1885 – po 1965)
pedagog Gdańsk-Wrzeszcz 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Walther Müller
(ur. 1895)
rolnik Ulkowy (Uhlkaau), Pruszcz Gdański 1928–1930 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Friedrich Nagrotzki
(ur. 1873)
handlowiec, urzędnik Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Franz Neubauer
(1887–1983)
inżynier, przedsiębiorca Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
1928–1930
Fritz Neumann robotnik Gdańsk 1930–1933 NSDAP
Hugo Neumann
(ur. 1882)
prawnik (adwokat) Gdańsk 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
1924–1927 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
Ludwig Ney
(ur. 1885)
pedagog Gdańsk-Wrzeszcz 1938–1939 NSDAP
Paul Nicklas
(ur. 1891)
urzędnik kolejowy Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Gustaw Nispel
(ur. 1888)
robotnik Gdańsk 1935–1939 NSDAP
Ludwig Noé
(1871–1949)
menedżer, inżynier Gdańsk 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
August Nopper rzemieślnik (konwisarz) Gdańsk 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Rudolf Nordwig
(ur. 1872)
robotnik (kowal) Gdańsk 1924–1927 Deutschsoziale Partei
(Niemiecka Partia Socjalna)
Karl Opitz (ur. 1889) palacz w kotłowni Gdańsk-Brętowo 1928–1930 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Władysław Panecki
(1857–1931)
lekarz prywatny Gdańsk 1920–1923 Polnische Liste
(Lista polska)
1924–1927
Edwin Papke
(ur. 1881)
rolnik Piekło Dolne (Niederhölle), Żuławy 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
David Patzke
(ur. 1882)
rolnik Sucha Huta (Trockenhütte), Przywidz 1935 NSDAP
Dora Pauls
(ur. 1887)
gospodyni domowa Sobieszewo (Bohnsack) 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Eduard Penner
(ur. 1864)
właściciel dworu Nowa Kościelna (Neukirch) 1922–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
Otto Pertus
(ur. 1872)
inżynier, menedżer Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Eduard Philipsen
(ur. 1883)
urzędnik pocztowy Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Kurt Piper robotnik (ślusarz) Gdańsk-Wrzeszcz 1938–1939 NSDAP
Karoline Plagemann gospodyni domowa Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Anton Plenikowski
(1899–1971)
pedagog Lisewo (Liessau), Tczew 1928–1930 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
1930–1933
1933–1935
1935–1936
Max Plettner
(ur. 1891)
dekorator wnętrz, kupiec Gdańsk 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
1930–1933
Otto Polster
(ur. 1887)
kupiec, przedsiębiorca Gdańsk 1924–1927 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
Albert Posack
(ur. 1901)
podoficer policji porządkowej (Schupo) Gdańsk-Wrzeszcz 1930–1933 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1933–1935
1935–1938
1938–1939 NSDAP
Margarete Possart
(ur. 1873)
pedagog Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Franz Potrykus
(1897–1959)
inżynier Gdańsk 1930–1933 Zentrumspartei(Partia Centrum)
1933–1935
1935–1938
Peter Raap
(ur. 1873)
rybak Błotnik (Letzkauerweide), Sobieszewo 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
John Rabe
(ur. 1877)
kupiec Gdańsk 1935–1939 NSDAP
Wilhelm Rahn
(ur. 1885)
kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927 Deutsch-Danziger Volkspartei
(Niemiecko-Gdańska Partia Ludowa)
1928–1930
Felix Raschke
(ur. 1884)
rzemieślnik (stolarz) Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands(Komunistyczna Partia Niemiec)
1928–1930
1930–1933
1933–1935
Artur Raube
(ur. 1888)
handlowiec Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Hermann Rauschning
(1887–1982)
muzykolog, od 1933 rolnik Kościeleczki (Warnau), Malbork 1933–1935 NSDAP
Walter Reek
(1878–1933)
burmistrz Nowego Stawu (Neuteich) Nowy Staw (Neuteich) 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
Peter Regier
(ur. 1876)
rolnik Leczkowy (Leetzkau), Żuławy 1928–1930 bezpartyjny
Karl Rehberg
(ur. 1882)
robotnik (cieśla) Wiślinka (Wisslinken), Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
1933–1935
1938–1939 NSDAP
Wilhelm Reinhard
(1860–1922)
pastor luterański Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Lothar Rettelsky
(ur. 1895)
właściciel ziemski Suchy Dąb (Osterwick), Pruszcz Gdański 1933–1935 NSDAP
Robert Retzkowski
(ur. 1886)
robotnik (murarz) Sopot 1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Alma Richter
(1879–1969)
gospodyni domowa Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
1928–1930 Deutschliberale Partei
(Niemiecka Partia Liberalna)
Eduard Ritter robotnik drogowy Kępki (Zeyer), Żuławy 1938–1939 NSDAP
Paul Rogalewski
(ur. 1893)
robotnik Gdańsk-Orunia 1928–1930 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Alexander Rogazinski
(ur. 1891)
robotnik Piekło (Pieckel), Malbork 1928–1930 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Ernst Roggenbuck
(ur. 1885)
urzędnik kolejowy Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Erich Rohde
(ur. 1891)
handlowiec, dyrektor firmy Gdańsk 1924–1927 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Friedrich Rohde
(ur. 1895)
rybak Sztutowo (Stutthöferkampe), Żuławy 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Gottfried Romahn urzędnik Senatu Gdańsk-Orunia 1938–1939 NSDAP
Anton Sawatzki
(1873–1934)
ksiądz katolicki Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
1933–1934
Wilhelm Säwe
(ur. 1884)
robotnik Kałdowo (Kalthof), Malbork 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Hermann Schede
(1879 – po 1945)
dyrektor banku Sopot 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Erich Schelm
(ur. 1894)
urzędnik Gdańsk 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Erich Schenk dozorca domu Gdańsk 1930–1933 NSDAP
Eduard Schilke
(ur. 1892)
urzędnik sądowy Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
1928–1930
Alfons Schmich
(ur. 1904)
urzędnik Gdańsk 1931–1935 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1935–1938
Eduard Schmidt
(1887–1955)
robotnik, działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
1930–1933
1933–1935
1935–1938
1938–1939 NSDAP
Robert Schmidt
(1871–1936)
miejski radca budowlany Gdańsk 1924–1927 Deutsche Partei für Fortschritt und Wirtschaft
(Niemiecka Partia Postępu i Gospodarki)
Alfred Schmiljan
(ur. 1875)
urzędnik Gdańsk 1920–1923 Deutschdemokratische Partei Danzigs
(Niemiecka Demokratyczna Partia Gdańska)
Gerhard Schories
(ur. 1894)
urzędnik bankowy Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 NSDAP
1935–1937
Franz Gustav Schramm
(ur. 1902)
pedagog Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Falk von Schroeter
(ur. 1869)
burmistrz Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
Herbert Schulz
(ur. 1904)
pracownik policji kryminalnej Gdańsk-Wrzeszcz 1935–1939 NSDAP
Johannes Schulz
(ur. 1870)
majster budowlany Pruszcz Gdański (Praust) 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
Walter Schulz
(ur. 1888)
robotnik kolejowy Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
Wilhelm Schümmer działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Otto Schütz
(ur. 1885)
mechanik Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1928–1930
1930–1933
Johannes Schwartz urzędnik Gdańsk 1930–1933 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Heinrich Schwegmann
(1877–1946)
prawnik (sędzia) Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Gerhard Seeger
(1905–1955)
urzędnik Gdańsk-Nowy Port 1938–1939 NSDAP
Robert Selow
(ur. 1892)
działacz związkowy Gdańsk 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Alfred Semrau
(1882–1947)
pastor luterański Gdańsk-Wrzeszcz 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Maria Semrau
(ur. 1877)
pedagog Gdańsk-Wrzeszcz 1928–1930 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1930–1933
Richard Senftleben
(ur. 1884)
urzędnik handlowy Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Paul Serotzki
(ur. 1887)
doker w porcie Gdańsk-Letnica 1930–1933 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
1933–1937
1938–1939 NSDAP
Kurt Siebenfreund
(1884–1945)
kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1928–1930 Deutschliberale Partei
(Niemiecka Partia Liberalna)
Karl Gustav Max Sommerfeld
(1857–1930)
kupiec Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Fritz Spill
(1872–1945)
działacz związkowy Gdańsk-Siedlce 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
Franz Splett
(1868–1926)
pedagog Sopot 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1926
Hugo Spohn
(1870–1928)
ksiądz katolicki Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Richard Stachnik
(1894–1982)
ksiądz katolicki Gdańsk-Oliwa 1933–1935 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1935–1938
Carl Stangneth
(ur. 1896)
handlowiec Gdańsk 1933–1935 NSDAP
Simon Stawicki
(ur. 1867)
działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Hermann Stein rybak Mikoszewo (Nickeleswlde), Żuławy 1938–1939 NSDAP
Carl Steinbrück
(1869–1945)
kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1935–1938 Liste Weise (Deutschnationale Volkspartei)
(Lista Weisego (Niemiecka Narodowa Partia Ludowa))
Hermann Stobbe
(1862–1932)
właściciel browaru Nowy Dwór Gdański (Tiegenhof) 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Antonie Stremme
(1882–1961)
profesor Technische Hochschule Danzig Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
Hermann Strunk
(1882–1933)
dyrektor biura Volkstagu Gdańsk-Wrzeszcz 1930–1933 Deutschliberale Partei (Niemiecka Partia Liberalna)
Johann Stukowski
(ur. 1885)
robotnik Dębina (Eichwalde), Nowy Staw 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1930–1933
Gustav Sukatus
(ur. 1893)
robotnik rolny Nowa Kościelna (Neumünsterberg), Nowy Dwór Gdański 1930–1933 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1933–1935 NSDAP
1935–1939
Erich Temp
(ur. 1904)
urzędnik Sopot 1935–1939 NSDAP
Georg Thimm
(ur. 1880)
pedagog Sopot 1930–1933 NSDAP
1933–1935
1935–1939
Hermann Thomat dziennikarz Gdańsk-Wrzeszcz 1938–1939 NSDAP
Albert Tolius
(ur. 1904)
ogrodnik Sopot 1935–1939 NSDAP
Karl Töpfer
(ur. 1888)
zecer Gdańsk 1935–1938 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Meta Totzki
(ur. 1903)
gospodyni domowa Sopot 1930–1933 Kommunistische Partei Deutschlands
(Komunistyczna Partia Niemiec)
1933–1935
Adolf Treichel
(1869–1926)
pedagog Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1926
Gustav Truhn
(ur. 1877)
działacz związkowy Gdańsk 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Hermann Übersohn
(ur. 1895)
robotnik, murarz Kałdowo (Kalthof), Malbork 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Ernst Unger
(ur. 1877)
aptekarz, chemik, przedsiębiorca Gdańsk 1924 Nationalliberale Bürgerpartei
(Narodowo-Liberalna Partia Mieszczańska)
16 I 1924 (rezygnacja; senator)
1928–1930
1930–1933
Eduard Vollerthun
(ur. 1874)
właściciel ziemski Rychnowy Żuławskie (Fürstenau) 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Richard Wagner
(ur. 1882)
przedsiębiorca Gdańsk 1924–1927 bezpartyjny
Ernst Wahl
(ur. 1892)
robotnik, tokarz Gdańsk 1928–1930 Deutschliberale Partei
(Niemiecka Partia Liberalna)
Heinrich Waschke(ur. 1899) handlowiec Gdańsk 1935–1939 NSDAP
Fritz Weber
(1894–1944)
dziennikarz Gdańsk 1928–1930 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1930–1933
1933–1935
1935–1938
Siegfried Wehnde
(ur. 1890)
robotnik, kowal Ostaszewo (Schönberg), Żuławy 1920–1923 Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Niezależna Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Gerhard Weise
(ur. 1887)
prawnik (adwokat) Sopot 1933–1935 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1935–1938 Liste Weise (Deutschnationale Volkspartei)
(Lista Weisego (Niemiecka Narodowa Partia Ludowa))
Paul Weiss
(ur. 1884)
pedagog Gdańsk 1920–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
1933–1935
1935–1938
Hugo Weisse
(ur. 1875)
pastor Sopot 1928–1930 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Friedrich Wendt
(1878 – po 1942)
lekarz prywatny, okulista Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
Eugen Werner
(ur. 1876)
działacz związkowy Gdańsk 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
1930–1933
Stefan Wessalowski
(ur. 1887)
robotnik rolny Kleszczewko (Grosse Kleschkau), Gdańsk 1924–1927 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Liesbeth Wessel
(ur. 1887)
działaczka związkowa Gdańsk 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
1924–1927
Paul Wiechamm
(1895–1937)
robotnik kolejowy Gdańsk-Wrzeszcz 1933–1935 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1935–1937
Fritz Wieler
(1856–1924)
kupiec Gdańsk 1920–1923 Freie Wirtschaftliche Vereinigung
(Wolne Stowarzyszenie Gospodarcze)
Germann Wiens restaurator Kiezmark (Käsemark), Żuławy 1938–1939 NSDAP
Wladislaus Wierschowski
(ur. 1886)
działacz związkowy Lichnowy (Grosse Lichtenau), Tczew 1924–1927 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
1928–1930
Waldemar Wilhelm
(ur. 1896)
handlowiec Sopot 1935–1939 NSDAP
Erich Willers
(ur. 1894)
prawnik (adwokat) Gdańsk 1933–1935 NSDAP
1935–1939
Walter Wisniewski
(ur. 1886)
działacz związkowy Gdańsk 1924–1927 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
Max Witt
(1858–1931)
właściciel dworu Rozstaje (Eckhof) Gdańsk-Brzeźno 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Paul Wittenberg kupiec Gdańsk-Wrzeszcz 1930–1933 NSDAP
Wilhelm von Wnuck
(ur. 1889)
urzędnik Gdańsk-Wrzeszcz 1930–1933 NSDAP
1933–1935
1935–1939
Otto Woelk (ur. 1876) kupiec Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Toni Wohlgemuth gospodyni domowa Gdańsk 1920–1923 Sozialdemokratische Partei Deutschlands
(Socjaldemokratyczna Partia Niemiec)
Adolf Zarske
(1870–1938)
architekt Gdańsk 1928–1930 NSDAP
Erwin Zeidler rolnik Suchy Dąb (Zugdam), Pruszcz Gdański 1938–1939 NSDAP
Ernst Ziehm
(1867–1962)
prawnik (sędzia) Gdańsk-Wrzeszcz 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
1924–1927
1928–1930
1930–1933
1933–1935
Franz Ziehm właściciel ziemski Lisewo (Liessau), Tczew 1920–1923 Deutschnationale Volkspartei
(Niemiecka Narodowa Partia Ludowa)
Horst Ziesmer urzędnik Gdańsk-Wrzeszcz 1938–1939 NSDAP
Martha Zuper
(ur. 1884)
gospodyni domowa Gdańsk-Nowy Port 1921–1923 Zentrumspartei
(Partia Centrum)
1924–1925
1928–1930
*Wykaz obejmuje 335 posłów poszczególnych kadencji zgodnie ze stanem faktycznym z dnia wyborów. W głosowaniach w latach 1920, 1924, 1927 wybierano 120 posłów, w 1933 i 1935 –72, z kolei w roku 1938 przyjęto 20 posłów NSDAP. Łącznie – wraz z pięcioma zastępstwami – było 601 posłów. 150 posłów pełniło swoją funkcję przez dwie lub więcej kadencji.
MrGl
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny


Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii